E-learning prospects for humanities ELEPHANT

Godło Unii Europejskiej, projekt współfinansowany w ramach programu UE „Erasmus”

Finansowanie: Erasmus+

Numer umowy: 2020-1-PL01-KA203-081599

Instytucja koordynująca: Uniwersytet Śląski w Katowicach

Partnerzy: Presovska Univerzita v Presove (Słowacja), Kazimiero Simonaviciaus Universitetas (Litwa), Universita Degli Studi di Salerno (Włochy) oraz Zapadoceska Univerzita v Plznie (Czechy)

Okres realizacji: 01.12.2020 – 31.12.2022

Projekt jest odpowiedzią na bieżące wyzwania dla dydaktyki nauk humanistycznych, związane z koniecznością wprowadzania różnorodnych, ale atrakcyjnych dla młodych ludzi i jednocześnie efektywnych form kształcenia na odległość. Wspólne działania zaangażowanych uczelni z 5 krajów (Polski, Czech, Słowacji, Litwy oraz Włoch) pozwoliły na zdiagnozowanie potrzeb związanych z dydaktyką prowadzoną zdalnie (w czasach przed pandemią oraz po), przeanalizowanie dobrych praktyk w obszarze tzw. distance learning i wspieranie wirtualnych form współpracy oraz komunikacji.

Celem głównym projektu było wzmocnienie współpracy pomiędzy pięcioma instytucjami partnerskimi i zwiększenie ich umiędzynarodowienia poprzez wypracowanie i upowszechnienie nowoczesnych narzędzi dydaktycznych oraz wymiana dobrych praktyk w zakresie nauczania na odległość.

W ramach projektu było przygotowanie dwóch rezultatów pracy intelektualnej: raportu, dotyczącego e-learningu w naukach humanistycznych wraz z zestawem dobrych praktyk i rekomendacjami (aktywny link do pobrania: https://drive.google.com/file/d/1lDRALCenavvMT5F4Vllb0KilOEzIu80J/view?usp=share_link), a także praktycznego narzędziownika dla nauczycieli akademickich, który będzie mógł stanowić wsparcie w codziennej pracy ze studentami i doktorantami.

Wszystkie rezultaty projektu dostępne w wersjach językowych dostępne są tu są tu: https://www.projekt-elephant.us.edu.pl/strona-glowna/