Tytuł projektu: AGIT – Activation of young generation in the times of climate policy backlash in Central Europe
Program: Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV)
Wysokość dofinansowania: 393 795,00 EUR
Wysokość dofinansowania dla UŚ: 48 893,00 EUR
Umowa nr: 101081252 — AGIT
Okres realizacji projektu: od 01.10.2022 do 30.09.2024
Rola Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: Partner

Partnerzy:
Polska Zielona Sieć
Klimaticka Žaloba
Uniwersytet Masaryka
Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie
Stowarzyszenie Prawników Agrarnych i Środowiskowych
Friends of the Earth Hungary

Projekt ma na celu aktywizację młodych ludzi, zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie zmian klimatu, polityki klimatycznej oraz instrumentów prawnych, które mogą być wykorzystane do modyfikacji polityki klimatycznej zarówno na szczeblu lokalnym, jak i krajowym.

Liczne badania i dane pokazują, że świadomość zmian klimatu i wiedza na temat europejskiej polityki klimatycznej jest niska w społeczeństwach Europy Środkowej (zwłaszcza wśród ludzi młodych). Edukacja klimatyczna w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech praktycznie nie istnieje na poziomie szkolnym, a młodzi ludzie często czerpią informacje z mediów społecznościowych i dostępnych popularnych źródeł.

Projekt obejmuje kampanię edukacyjną na temat zmian klimatu i ich skutków, polityki klimatycznej Unii Europejskiej, oraz dostępnych narzędzi domagania się jej realizacji na poziomie krajowym. Kampania skierowana jest do uczniów i studentów oraz organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska i klimatu. Szkolenia przewidziane są w formie praktycznych warsztatów. Partnerzy mają na celu dotarcie i zapewnienie szkoleń dla około 3000 uczestników w czterech krajach regionu. Projekt jest realizowany przez sieć organizacji pozarządowych i uniwersytetów ze wszystkich krajów uczestniczących w inicjatywie.

Inicjatywa pogłębia zainteresowanie społeczeństwa obywatelskiego tematyką związaną z klimatem i środowiskiem. Młode pokolenie odgrywa kluczową rolę w spodziewanym odwróceniu polityki klimatycznej w krajach Europy Środkowej, dlatego też przedsięwzięcie ma na celu powiększanie ich świadomości oraz zaangażowania w tych obszarach.

Materiały powstałe lub prezentowane w ramach projektu AGIT finansowanego ze środków EU z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA) w ramach Programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości (CERV) dostępne są w bibliotece dokumentów.

Wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej ani Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA).

Finansowane przez Unię Europejską