6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zainaugurowaliśmy w Planetarium

06.12.2022 - 14:45, aktualizacja 06.12.2022 - 17:55
Redakcja: AJS

Chorzowskie Planetarium – Śląski Park Nauki to miejsce, z którego wystartowała tegoroczna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE (ŚFN). Gala inaugurująca jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie odbyła się 3 grudnia 2022 roku.

Część artystyczną wypełniła „opowieść” o transformacji regionu i jego roli we współczesnej kulturze. Występ „Dwie strony zwierciadła” nasycony był muzyką, słowami i grą światła. W roli lektora mogliśmy usłyszeć prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka – rektora Uniwersytetu Śląskiego oraz dyrektora generalnego ŚFN KATOWICE. Oprawę muzyczną zapewnił Paweł Płoskoń – jedyny w kraju nauczyciel gry na lirze korbowej.

W programie gali przewidziano: pokaz Explore – fascynującą podróż umożliwiającą poznanie kosmosu i praw pozwalających na jego eksplorację, a także wystąpienia reprezentantów instytucji organizujących tegoroczne święto nauki. Wydarzenie było również okazją do rozmowy, w jaki sposób badania kosmosu mogą przyczynić się do poprawy warunków życia na Ziemi? Do udziału w debacie naukowej zaproszenie przyjęli: prof. Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Mark McCaughrean – astrofizyk i doradca ds. nauki i eksploracji w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), dr Sławosz Uznański z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) i astronauta korpusu rezerwowego ESA, a także naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego – dr hab. Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ i prof. dr hab. Piotr Skubała.