Agnieszka Holland z Nagrodą im. Kazimierza Kutza, a Jan Olbrycht z tytułem Ambasadora Śląska!

19.02.2024 - 14:12, aktualizacja 19.02.2024 - 14:18
Redakcja: OO

W piątek 16 lutego 2024 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach odbyła się gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza. Tegoroczną laureatką wyróżnienia została Agnieszka Holland. Tytułem Ambasadora Śląska natomiast uhonorowano Jana Olbrychta.

Laudację na temat wybitnej reżyserki wygłosił prof. Andrzej Gwóźdź z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: „Honorujemy tym samym jego autorkę za humanizację tych, którym odmówiono prawa do człowieczeństwa i godności, za otwarcie przestrzeni do odpowiedzialnej i uniwersalnej debaty o ludzkim losie oraz godność w sytuacji spirali agresji, pogardy i nienawiści”.

W tym roku kapituła zdecydowała także o przyznaniu dodatkowej nagrody regulaminowej – honorowego tytułu Ambasador Śląska. Otrzymał go został Jan Olbrycht. W swojej laudacji Halina Bieda mówiła: „Dr Jan Olbrycht to wybitny polityk, pracowity parlamentarzysta, orędownik polskiej samorządności. Oddany sprawom Śląska, Polski i zjednoczonej Europy. Wyjątkowa osoba i osobowość. Śląsk jest dumny ze swojego Ambasadora!”.

Gala odbyła się w Teatrze Śląskim w Katowicach dokładnie w dniu 95. urodzin Kazimierza Kutza. Nagrodę stanowi odlana z brązu statuetka autorstwa Ksawerego Kaliskiego wykonana na podstawie projektu Erwina Sówki oraz 50 000 zł. Honorowemu tytułowi Ambasadora Śląska towarzyszy pamiątkowe odznaczenie. Organizatorami konkurs są Miasto Katowice, Teatr Śląski i Uniwersytet Śląski.

W skład kapituły konkursowej wchodzą m.in. osoby związane z Uniwersytetem Śląskim: rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego dr hab. Krystyna Doktorowicz oraz prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź. W tym roku do konkursu kapituła nominowała Darię ze Śląska, Krzysztofa Głuchowskiego, Agnieszkę Holland, Aleksandra Nowaka i Joannę Szczepkowską. Tegoroczną laureatką została Agnieszka Holland.

Szczegółowe informacje na temat konkursu i dotychczasowych laureatów znajdują się na oficjalnej stronie Nagrody im. Kazimierza Kutza.