Inauguracja 5. edycji programu „Uniwersytet Najlepszych”

25.05.2023 - 10:00, aktualizacja 26.05.2023 - 12:50
Redakcja: OO

22 maja 2023 roku zainaugurowana została piąta edycja programu „Uniwersytet Najlepszych”. W tegorocznej edycji uczestniczy 17 uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz 15 tutorów i tutorek – badaczy i badaczek Uniwersytetu Śląskiego, osób reprezentujących obszar nauk przyrodniczych, ścisłych i technicznych oraz nauk humanistyczno-społecznych.

Konferencję otworzyła prorektorka ds. kształcenia i studentów dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, głos zabrały także osoby reprezentujące miasta partnerskie – zastępczyni naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Katowice Grażyna Burek oraz naczelniczka Wydziału Edukacji Miasta Sosnowiec Katarzyna Wanic. Uczestniczki i uczestnicy programu otrzymali oficjalne listy gratulacyjne, a po części oficjalnej wydarzenia wykład inauguracyjny pt. „Wolałbym nie. Humanistyka i sprawczość” wygłosił dr hab. Piotr Bogalecki, prof. UŚ – literaturoznawca, tutor, badacz i nauczyciel akademicki UŚ. Następnie młodzież oraz rodzice, opiekunowie i opiekunki uczestniczyć mogli(-ły) w warsztatach rozwijających kompetencje miękkie, które przygotowały dr Magdalena Piotrowska-Grot oraz dr Monika Sulik z UŚ.

Od czerwca do listopada 2023 roku młode osoby pracować będą nad indywidualnymi projektami badawczymi we współpracy z osobami tutorskimi. Wyniki tych prac zaprezentują na listopadowej konferencji podsumowującej.

Inicjatywa współorganizowana jest przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Miasto Katowice oraz Miasto Sosnowiec. Koordynatorką merytoryczną programu jest dr Magdalena Piotrowska-Grot z Uniwersytetu Otwartego UŚ.

Uniwersytet Najlepszych V edycja 2023