Jak nie oszaleć w kosmosie? | Scena Premier Naukowych

17.04.2023 - 11:12, aktualizacja 18.07.2023 - 09:10
Redakcja: wc-a

13 kwietnia 2023 roku odbyła się 31. odsłona Sceny Premier Naukowych. Gościem spotkania była dr Agnieszka Skorupa z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Rozmowę prowadziła dziennikarka Marta Paluch.

Podczas wydarzenia próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie, jak nie oszaleć w kosmosie. W budynku Planetarium – Śląskiego Park Nauki psycholożka z UŚ wyjaśniała, na czym polegają prace naukowe prowadzone w symulowanej bazie kosmicznej LunAres.

Dr Agnieszka Skorupa specjalizuje się w badaniach adaptacji człowieka do ekstremalnych, zamkniętych i izolowanych środowisk, znanych jako ICE (Isolated-Confined-Extreme). Zanim zaczęła pracę naukową w analogowych habitatach kosmicznych, mających imitować warunki panujące poza bezpieczną ziemską atmosferą, analizowała sytuacje, z którymi zmagają się uczestnicy wypraw polarnych.

Rozmowa była transmitowana na uniwersyteckim kanale YouTube, gdzie obejrzeć można także poprzednie odsłony z cyklu Sceny Premier Naukowych. Spotkanie było tłumaczone na Polski Język Migowy.

Uczestniczki 31. spotkania Sceny Premier Naukowych | fot. Matylda Klos

Materiał filmowy