Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Katowice Europejską Stolicą Nauki 2024? Briefing prasowy

27.05.2021 - 16:38, aktualizacja 01.06.2021 - 22:12
Redakcja: OO

W czwartek 27 maja 2021 roku o godz. 10.00 odbył się briefing prasowy dotyczący starań Uniwersytetu Śląskiego i Miasta Katowice o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Nauki w 2024 roku.

W spotkaniu z przedstawicielami mediów udział wzięli prezydent Katowic dr Marcin Krupa i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

– Trzeba zaznaczyć, że jesteśmy pierwszym miastem, które w tej części Europy Środkowo-Wschodniej startuje do tego tytułu – podkreślił prezydent Katowic. Zdaniem prof. Ryszarda Koziołka „ubieganie się o Europejską Stolicę Nauki to po staraniach o Europejską Stolicę Kultury chyba największy projekt, jaki przed nami”.

– Jesteśmy po pierwszym etapie, czyli rozmowach, w których mogliśmy zaprezentować specyfikę i wyjątkowość regionu jako regionu akademickiego. Pokazać już, czym nauka i edukacja może stać się dla sprawiedliwej transformacji tego regionu i myślę, że udało nam się pokazać, że wielkie organizmy miejskie starej Europy aż tak bardzo nie potrzebują tego tytułu – stwierdził rektor Uniwersytetu Śląskiego. – One już wiele rzeczy zrobiły lub mają. To Śląsk – aglomeracja, region potrzebują tego silnego wpływu dobrej edukacji i nauki, po to, żeby płynnie przejść od modelu cywilizacyjnego opartego na ciężkim przemyśle w to, co nazywamy przemysłami inteligentnymi. Mam takie przekonanie, że to nauka i edukacja powinny się stać nowym przemysłem Śląska.

– Katowice konsekwentnie, krok po kroku, budują swoją markę w Europie – zaznaczył prezydent Katowic dr Marcin Krupa. – W obszarach kultury czy też turystyki biznesowej stanowimy ważny i rozpoznawalny punkt na mapie Europy – jako Miasto Muzyki UNESCO, czy np. gospodarz takich wydarzeń, jak COP24 czy WUF11. Niestety do tej pory o Katowicach nie mówi się w perspektywie globalnej, jako o mieście nauki. A przecież mamy 15 uczelni wyższych, oferujących kształcenie na kierunkach ekonomicznych, humanistycznych, medycznych, artystycznych czy sportowych. Dlatego przyjęliśmy inicjatywę rektora, by zawalczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Nauki 2024. Mamy doświadczenia ze starań o Europejską Stolicę Kultury 2016, podczas których, choć tytułu nie zdobyliśmy, to jednak działania te stały się społecznym impulsem rozwojowym dla naszego miasta. Oprócz uniwersytetów i ponad 50 tysięcy studentów staramy się także wychodzić z nauką do szerokiego grona odbiorców. W tym roku organizowany będzie piąty już Śląski Festiwal Nauki, którego liderem jest UŚ. W 2019 roku Śląski Festiwal Nauki został najlepszym wydarzeniem popularnonaukowym w Europie. Co ważne, podczas starań o Europejską Stolicę Nauki chcemy łączyć siły, dlatego o współpracy rozmawiamy w rektorami państwowych uczelni wyższych z Katowic, a także z Marszałkiem Województwa Śląskiego i Przewodniczącym Metropolii. Chcemy pokazywać, że Katowice są sercem dwumilionowej metropolii i że także inne miasta budujące GZM mają w zakresie nauki wiele ciekawego do zaoferowania. Chcemy, by proces łączenia sił przybrał też formalny wymiar, w czerwcu powołamy Radę Naukową naszego projektu, by przedstawiciele świata nauki i samorządu wspólnie pracowali nad możliwie najlepszą aplikację. Mamy nadzieję, że otrzymamy tytuł gospodarza i będziemy mogli wspólnie pracować nad całorocznym programem wydarzenia. Jeśli się uda – wygramy wszyscy, miasto, uczelnie wyższe, a przede wszystkim mieszkańcy.

Briefing prasowy odbył się przed Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką.

return to top