Konferencja „Digital Media, Democracy and Civil Society…”

10.01.2024 - 11:46, aktualizacja 11.01.2024 - 10:39
Redakcja: AJS

8 oraz 9 stycznia 2024 roku w Katowicach odbywała się międzynarodowa konferencja medioznawcza „Digital Media, Democracy and Civil Society in Central and Eastern Europe”. Wydarzenie to stanowiło wspólną inicjatywę Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego oraz partnerów z Audencia Business School, projektu Threatpie (Norface) Horizon 2020, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz European New School of Digital European Studies University Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Tematyka konferencji poświęcona została zagadnieniom dotyczącym mediów i demokracji w aspekcie zmian zachodzących pod wpływem cyfrowej polityki, populizmu i wojny. W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyli badacze z Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii. Spotkanie otworzyło między innymi wystąpienie prof. dr. hab. Michała Daszykowskiego – prorektora ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego. Następnie prof. Sabina Mihelj i prof. Václav Štětka z Loughborough University wygłosili wykład „The Illiberal Public Sphere: Media and Audiences in the Age of Polarization”. Po tym odbyła się dyskusja poświęcona numerowi specjalnemu „Journal of Information Technology & Politics” na temat mediów w naszej części Europy. Pierwszy dzień konferencji objął również dyskusję pt. „The Threats and Potentials for Democracy: Changing Political Information Environment” zorganizowaną pod egidą projektu Threatpie, podczas której zagraniczni badacze oraz praktycy ogólnopolskich mediów, firm badawczych, organizacji pożytku publicznego i samorządu omawiali szanse i wyzwania świata informacji i komunikacji.

Drugiego dnia podczas dwóch sesji naukowych uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rezultatami badań związanych z dynamiką polityki w świecie cyfrowym, a także z teoriami spiskowymi oraz komunikowaniem w Europie Środkowej i Wschodniej.