Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja podsumowująca ostatnie 5 lat współpracy między Tarnowskimi Wodociągami Sp. z o.o. a zespołem badawczym z UŚ

27.05.2024 - 09:35, aktualizacja 27.05.2024 - 09:35
Redakcja: OO

22 maja 2024 r. w siedzibie Tarnowskich Wodociągów odbyła się konferencja podsumowująca wyniki wspólnych prac badawczych i wdrożeniowych rozpoczętych w latach 2019–2022, realizowanych przez Tarnowskie Wodociągi Sp. z o.o. i zespół UŚ „Wody podziemne pod wpływem antropopresji” w ramach międzynarodowego projektu DEEPWATER-CE i kontynuowanych po jego zakończeniu. Prezentowane wyniki badań obejmowały tematy związane z eksploatacją i jakością wód pobieranych ujęciami infiltracyjnymi Świerczków i Kępa Bogumiłowicka należących do Tarnowskich Wodociągów Sp. z o. o.

Prezes Wodociągów dr inż. Tadeusz Rzepecki przedstawił uczestnikom spotkania krótką charakterystykę ujęć wód zaopatrujących mieszkańców aglomeracji tarnowskiej w wodę pitną i przekazał informacje o jakości wód na ujęciach w zakresie przewidywanych do wprowadzenia nowych parametrów związanych z Dyrektywą nr 2020/2184 dotyczącą jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Z ramienia Uniwersytetu Śląskiego dr Sławomir Sitek zaprezentował wyniki prac modelowych związanych z określeniem zasobów wód podziemnych w rejonie Tarnowa i źródłami zasilania ujęć wód, ze szczególnym uwzględnieniem ujęcia Świerczków i presji odziaływujących na to ujęcie. Doktorant mgr Krzysztof Janik zaprezentował wyniki z badań prowadzonych na ujęciu Kępa Bogumiłowicka, wykonanych w ramach realizacji swojej rozprawy doktorskiej, a dr Kinga Ślósarczyk poinformowała o wynikach badań nad mikrozanieczyszczeniami w wodach powierzchniowych i podziemnych w rejonie Tarnowa związanymi z farmaceutykami i środkami higieny osobistej.

Konferencja była doskonałą okazją do podsumowania i dyskusji nad dotychczasowymi wynikami wspólnych prac i możliwością dalszego wdrażania wyników badań do aktualnych działań Tarnowskich Wodociągów, jak również do nakreślenia planów i kierunków dalszej współpracy.

Uczestnikami konferencji byli między innymi przedstawiciele Urzędu Miasta Tarnowa, Starostwa Powiatowego w Tarnowie, Urzędu Gminy Tarnów, Grupy Azoty S.A., Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie, kadry kierowniczej oraz pracownicy z poszczególnych Działów Tarnowskich Wodociągów Sp. o. o., w tym: Zakładu Produkcji Wody, Zakładu Oczyszczalni Ścieków, Biura Obsługi Klienta, Działu Technicznego, Zakładu Utrzymania Sieci, Zarządu Spółki oraz Rady Nadzorczej Tarnowskich Wodociągów Sp. o. o.

return to top