Miłość i roboty – spotkanie z dr Anią Malinowską, prof. UŚ | Scena Premier Naukowych

17.02.202 - 20:24, aktualizacja 17.07.2023 - 20:35
Redakcja: AJS

Jaka jest miłość w czasach technologicznej ekstazy? Jak dalece rozwój nowoczesnych technologii wpływa na ewolucję relacji międzyludzkich? Czy filmy i seriale science fiction pokazują nam nadal przyszłość, czy raczej są już mniej lub bardziej zawoalowanymi reportażami z „tu i teraz”? Zapraszamy na spotkanie z dr Anią Malinowską, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – zapewniamy, że będzie to edycja SPN inna niż wszystkie!

Razem z prof. Anią Malinowską zastanowimy się nad krytyką miłości, która – jak zauważa gościni Sceny Premier Naukowych – skupia się dziś w głównej mierze na „ingerencji technologii w relacje romantyczne człowieka oraz (…) reorganizacji doświadczeń intymnych i emocjonalnych”. Weźmiemy pod lupę zmiany, jakie dokonują się dziś w ramach „podmiotowych możliwości relacji miłosnej, jak i samego środowiska wymiany intymno-emocjonalnej”. Obalimy również kilka mitów związanych z „miłością w dobie technokultury”.

Materiał filmowy

Ikona tłumacza migowego
Tłumacz migowy

D Anna Malinowska, prof. UŚ

Gościni 16. odsłony Sceny Premier Naukowych jest badaczką nowych technologii, semiolożką kultury, autorką i poetką. Jak nietrudno się domyślić, obiektem jej badań jest semiotyka miłości w kontekście kohabitacji ludzi i inteligentnych maszyn, a także kultury emocji, czucia oraz afektu. Prof. Ania Malinowska jest laureatką stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (Senior Research Award 2018–2019), w ramach którego prowadziła badania na nowojorskim uniwersytecie The New School. Publikowała w czołowych wydawnictwach naukowych w kraju i na świecie. Wraz z dr. hab. Michałem Krzykawskim, prof. UŚ współtworzy Centrum Badań nad Technologiami na Uniwersytecie Śląskim, czyli jednostkę prowadzącą międzynarodowe badania z zakresu cyfrowej humanistyki. Poza pracą naukową prof. Ania Malinowska zajmuje się również twórczością artystyczną. W 2020 roku w kooperacji z artystką Polą Dwurnik wydała tom poetycki „Unhappy Ending. Poems for the Broken Hearted”. Rok później ukazała się jej debiutancka powieść popfeministyczna pt. „Plan B” (Wydawnictwo Dragon).