Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Ogólnopolski Kongres Groznawstwa

09.11.2024 - 22:58, aktualizacja 20.11.2024 - 12:11
Redakcja: wc-a

Od 7 do 8 listopada 2024 roku odbywał się Ogólnopolski Kongres Groznawstwa, który był częścią obchodów Tygodnia Gier w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024. Wydarzenie było zorganizowane przez Centrum Badań Groznawczych (CBG) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Przez dwa dni aula Kazimierza Lepszego w rektoracie UŚ oraz przestrzeniach Rawa.Ink gościła wybitnych ekspertów w dziedzinie groznawstwa z całej Polski. Wśród prelegentów byli też studenci z groznawczych kół naukowych z kraju. Część z nich przygotowała też wystawę posterową, która uświetniła wydarzenie.

DZIEŃ I

Pierwszy dzień kongresu rozpoczęto panelem o obliczu badań groznawczych w Polsce. Spotkanie moderował dr hab. Michał Kłosiński, prof. UŚ – dyrektor CBG, a także kurator merytoryczny Tygodnia Gier. Wśród jego rozmówców znaleźli się: dr hab. Jan Stasieńko (Uniwersytet Dolnośląski we Wrocławiu), dr hab. Agata Zarzycka (Uniwersytet Wrocławski), dr hab. Mirosław Filiciak (Uniwersytet SWPS), dr Joanna Pigulak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr hab. Tomasz Z. Majkowski (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

Tego samego dnia o kontekstach groznawstwa mówiła również prof. Sonia Fizek z Cologne Game Lab i Marcin Nowak z Katowickiego HUBu Gamingowo-Technologicznego. Po tych wystąpieniach odbyła się prezentacja studenckich kół naukowych, zajmujących się w Polsce groznawstwem – dyskusję moderował Kacper Karwacki. Prezentację ośrodków groznawczych prowadziła dr Joanna Pigulak.

Po tej części kongres rozdzielił się na dwie przestrzenie. W rektoracie kontynuowano panel o metodologii i archiwizacji badań moderowany przez dr Justynę Janik z UJ. W Rawa.Ink podjęto zagadnienie humanistycznych badań groznawczych – spotkanie prowadziła dr Magdalena Bednorz (główna organizatorka kongresu, członkini CBG UŚ).

DZIEŃ II

Drugi dzień również rozpoczęto w rektoracie UŚ. Wydarzenie otwarto rozmową o dydaktyce groznawczej i grotwórczej w praktyce, prowadzoną przez dr Magdalenę Bednorz. Dyskutowała z dr Agnieszką Kliś-Brodowską (CBG), dr Joanną Pigulak, mgr Małgorzatą Majkowską (UJ), dr Magdaleną Cielecką (UJ).

Po tej części niektórzy uczestnicy pozostali w rektoracie, by wysłuchać paneli o badaniach historycznych i grach cyfrowych oraz społecznych kontekstach gier i ich aplikacyjnym potencjale. W Rawa.Ink goście mogli posłuchać o kulturze uczestnictwa, a także dydaktyce groznawczej. Na koniec dwóch dni kongresu wszyscy powrócili do rektoratu, gdzie zakończono wydarzenie.

Całość była transmitowana (bez nagrywania). Pełen program wydarzenia można znaleźć na stronie Centrum Badań Groznawczych UŚ.

Organizatorami kongresu byli członkowie CBG: dr Magdalena Bednorz, prof. Michał Kłosiński (kurator merytoryczny Tygodnia Gier), Weronika Cygan-Adamczyk (producentka Tygodnia Gier), dr Agnieszka Kliś-Brodowska, dr Bartosz Stopel, prof. UŚ. W pracach nad wydarzeniem pomagała także druga producentka Tygodnia Gier – Aneta Knapik z Działu Zamówień Publicznych UŚ.

return to top