Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie Tygodnia Gier

13.11.2024 - 13:35, aktualizacja 18.12.2024 - 12:45
Redakcja: wc-a

| Weronika Cygan-Adamczyk, producentka |

Siedem dni wypakowanych przeróżnymi aktywnościami upłynęło niezwykle szybko. W Tydzień Gier zaangażowanych było mnóstwo osób: naukowców, doktorantów, studentów niemal wszystkich śląskich uczelni oraz pasjonatów gier w różnej postaci (cyfrowych, planszowych, grających w sesje RPG i inne).

Zaczęliśmy 4 listopada w Europejskim Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia (EHTIC) Politechniki Śląskiej w Zabrzu, gdzie koordynatorem wydarzenia był dr Piotr Wodarski. Poniedziałek był dniem poświęconym nowoczesnym technologiom jak VR i AR, wykorzystywanym m.in. w medycynie. Mówiliśmy też o cyberbezpieczeństwie oraz zwiedziliśmy laboratoria EHTICu. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. inż. Marek Gzik.

Wtorek był poświęcony grom wykorzystywanym w edukacji. Aktywności tego dnia w Bibliotece Śląskiej koordynowała dr Aldona Rosner z Politechniki Śląskiej. Uczniowie mogli wziąć udział w turniejach a edukatorzy uczestniczyli w debacie nt. wykorzystania gier podczas zajęć. Tego dnia można było też obejrzeć rozgrywki w turnieju gry planszowej Mitrys oraz wysłuchać pieśni bardowskich.

Trzeci dzień Tygodnia Gier upłynął pod hasłem esportu, a rozgrywki i wykłady w Kato Science Corner przygotował Polski Związek Esportu – koordynatorem wydarzenia był Mariusz Klimowicz.

W czwartek i piątek zorganizowano dwudniowy I Ogólnopolski Kongres Groznawstwa, który zgromadził naukowców, doktorantów i studentów z całej Polski. Główną organizatorką wydarzenia była dr Magdalena Bednorz z Centrum Badań Groznawczych UŚ. Wydarzenie odbywało się w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz w przestrzeniach Rawa.Ink (Miejski Inkubator Przedsiębiorczości).

Weekend rozpoczęliśmy Green Gaming Seminar – Games for Climate, który zgromadził ekspertów z różnych krajów, realizujących projekty badawcze poświęcone powiązaniu gier cyfrowych ze zmianami klimatu. Główną organizatorką ze strony UŚ była dr Agnieszka Kliś-Brodowska z Centrum Badań Groznawczych UŚ. Współorganizatorami byli przedstawiciele realizujący międzynarodowy projekt Strategies oraz Muzeum Śląskie, gdzie zorganizowano seminarium.

Finał Tygodnia Gier odbył się w murach Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Wydarzenie koordynował dyrektor muzeum Krzysztof Chwałowski. Uczestnicy mogli zwiedzić zabytkowe eksponaty, a także pograć w klasyczne gry. Na scenie można było wysłuchać naukowców badających gry czy dziennikarzy zajmujących się relacjonowaniem tego, co dzieje się w branży. Spotkanie prowadził Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz, a także ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

Poza tymi głównymi wydarzeniami przez cały tydzień odbywały się też inne interesujące aktywności. W Kato Science Corner Centrum Kształcenia Zdalnego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prezentowało symulatory medyczne (koordynatorką była Sandra Adamczyk z SUM). Z kolei w spinPLACE od poniedziałku do niedzieli zainteresowane osoby mogły wziąć udział w rozgrywkach planszowych o przeróżnej tematyce – medycznej, historycznej, gry klasyczne itp. (koordynatorką była Ewa Nowak z Biblioteki SUM).

Ponadto w środę w spinPLACE odbyły się mistrzostwa w szachach, w których rywalizowali uczniowie szkół ponadpodstawowych z Katowic (wydarzenie zorganizował sponsor Tygodnia Gier, Bank PKO). Tego samego dnia, w tym samym miejscu, można było też obejrzeć Galerię VR, w której prezentowane były prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wieczorem, w przestrzeniach ASP, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w koncercie 360.

spinPLACE był również miejscem niezwykle interesującego wydarzenia, jakim była otwarta sesja RPG prowadzona przez Mistrza Gry z kanału „Awanturnicy” – Michała Ciastonia. W sesji wzięli udział pracownicy Wydziału Nauk Społecznych UŚ, a całe wydarzenie cieszyło się też sporym zainteresowaniem w sieci – spotkanie było transmitowane (można je wciąż obejrzeć na kanale YouTube EMNK).

W piątek w spinPLACE wykład o opodatkowaniu gier hazardowych wygłosiła też dr Edyta Sygut z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z kolei w sobotę w Bibliotece Śląskiej można było wysłuchać prelekcji „Rajza przez minione lata…”, o tym jak pokazywać historię za pomocą gier terenowych. Tego samego dnia w spinPLACE odbywał się także pokaz w salonie gier sterowanych ruchem oka i głowy, prowadzonego przez dr. hab. inż. Pawła Kasprowskiego z Politechniki Śląskiej.

Wydarzenia towarzyszące odbywały się też w innych miastach, w tym w Cieszynie, Mikołowie i Chorzowie (warsztaty zorganizowane przez Bank PKO) czy sesje planszówkowe w Gliwicach, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim czy Rydułtowach.

Kuratorem merytorycznym Tygodnia Gier był dr hab. Michał Kłosiński, prof. UŚ – dyrektor Centrum Badań Groznawczych UŚ, a producentkami Weronika Cygan-Adamczyk (również związana z Centrum Badań Groznawczych UŚ oraz Centrum Komunikacji Medialnej UŚ) oraz Aneta Knapik z Działu Zamówień Publicznych UŚ.

Wszystkich graczy i graczki zapraszamy gorąco do strefy gamingu, którą członkowie Centrum będą organizowali w ramach tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. Pozostałe inicjatywy wokół groznawstwa można śledzić na stronie i w mediach społecznościowych Centrum Badań Groznawczych UŚ).

return to top