Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie Tygodnia Humoru w Mieście Nauki

29.02.2024 - 10:57, aktualizacja 11.03.2024 - 12:45
Redakcja: K.S

| dr Łukasz Jach, prof. UŚ – kurator Tygodnia Humoru |

W trakcie Tygodnia Humoru mieliśmy okazję przyjrzeć się z wielu naukowych perspektyw zagadnieniom dotyczącym radości, śmiechu i uśmiechania się. Wydarzenia tego tygodnia obfitowały w spotkania naukowe, warsztaty i imprezy kulturalne, każdorazowo spotykając się z dużym zainteresowaniem odbiorców śledzących zjawiska pojawiające się na styku nauki z codziennością.

Imprezą otwierającą Tydzień Humoru była zorganizowana w poniedziałek w gmachu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej interdyscyplinarna sesja poświęcona ustaleniom na temat humoru, prowadzonym w obszarach psychologii, pedagogiki, lingwistyki, psychiatrii i historii nauki. We wtorek zaś przenieśliśmy się do katowickiego Pałacu Młodzieży, gdzie popularyzatorzy znani z portalu Crazy Nauka przybliżyli zgromadzonej publiczności specyfikę i naukowe znaczenie Nagród Ig-Nobla, po czym nastąpiła przeprowadzona na żywo rozmowa z prof. Peterem K. Jonasonem – laureatem wspomnianej nagrody z 2014 roku.

Tydzień Humoru upłynął w znacznym stopniu pod znakiem powiązań humoru ze światem sztuki i kultury. W środę i czwartek spotykaliśmy się w kinie „Światowid” na projekcjach filmów należących do klasyki polskiej i światowej komedii. Jednym z nich był „Miś”, do którego odbioru wprowadziła nas prof. Dorota Skotarczak, specjalizująca się w twórczości Stanisława Barei, będącego reżyserem wspomnianego filmu. Obejrzeliśmy również czarno-białe „Pół-żartem, pół-serio” (reż. B. Wilder), po którym odbyła się dyskusja prowadzona przez kulturoznawczynię dr Justynę Budzik. W niedzielę z kolei, na deskach Teatru Śląskiego pojawili się artyści z grupy Impro Silesia, którzy odegrali tworzone na żywo, improwizowane przedstawienie komediowe, a następnie odbyli z publicznością długą i szczerą rozmowę na temat warsztatu i kulisów pracy aktorów zajmujących się humorem improwizowanym.

Mocnym punktem Tygodnia Humoru były również zajęcia warsztatowe. W środę, w budynku Kato Science Corner studentki Akademii Sztuk Pięknych zaoferowały uczestnikom możliwość artystycznej ekspresji samorozwojowej podczas zajęć zatytułowanych „Self-reflection z humorem”. W piątek przenieśliśmy się do chorzowskiego Centrum Integracji Międzypokoleniowej, gdzie pod okiem Stefana Janickiego trwały cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty jogi śmiechu. W sobotę natomiast powróciliśmy do Kato Science Corner, by zaprosić dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach tworzenia żartów rysunkowych, prowadzonych przez Bartosza Minkiewicza – rysownika znanego między innymi z tworzenia humorystycznych rysunków dla „Tygodnika Powszechnego” oraz cyklu komiksowego „Wilq Superbohater”.

return to top