Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie Tygodnia Klimatu

18.12.2024 - 12:25, aktualizacja 18.12.2024 - 12:25
Redakcja: wc-a

Od 18 do 24 listopada skupialiśmy się przede wszystkim na klimacie. Uczyliśmy się o zmianach klimatu, ale też próbowaliśmy wypracować „zielone kompetencje” i prowadziliśmy działania proklimatyczne m.in. sadząc drzewo i rośliny. Spoglądaliśmy na zagadnienie od strony naukowej, ale też wyrażając je w formie sztuki.

W programie znalazły się wydarzenia dla każdej grupy wiekowej. Zaprosiliśmy do udziału mieszkańców, uczniów, studentów, seniorów i społeczność akademicką oraz przedstawicieli samorządu.

Dzień 1

Tydzień Klimatu zainaugurowaliśmy w GeoSferze w Jaworznie, gdzie odsłoniliśmy również graficzny motyw przewodni. Był to plakat autorstwa Aleksandry Gil, której praca „Preparing for the global party” wygrała w 2019 roku Nagrodę im. Profesora Artura Starczewskiego, podczas 9. Międzynarodowej Wystawy Plakatu Ekologicznego EKOPLAKAT / ECOPOSTER: Zmiany klimatyczne.

W tym samym miejscu wykład o faktach i mitach klimatycznych wygłosiła dr Monika Szynol z Wydziału Nauk Społecznych UŚ. Następnie odbyła się debata z udziałem młodzieży i naukowców, którą prowadziła dr Jagoda Mytych (Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Edukacji Klimatycznej).

Dzień 2

Wtorek zainicjowały warsztaty „Zmiany czy zmiana klimatu, czyli jak mówić i rozmawiać o klimacie?” Sebastiana Pypłacza – prezesa agencji kreatywnej Stan Media oraz członka grupy Dziennikarze Dla Planety. Spotkanie odbyło się w spinPLACE, a po dziennikarzu kolejne spotkanie prowadziła Aleksandra Włodarczyk – ekspertka w zakresie zrównoważonej mody, która mówiła, jak przemysł odzieżowy wpływa na zmiany klimatu i jak nasze wybory mogą wpływać na zmniejszenie negatywnego wpływu tego zjawiska.

O paradoksach i wyzwaniach antropocenu mówiła podczas wykładu online (link do materiału w „Powiązanych treściach” prof. dr hab. Ewa Bińczyk z Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Tego samego dnia w Bibliotece Śląskiej odbyło się również spotkanie z autorką Dorotą Masłowską „W czarnym klimacie: rzeczywistość tonie rzeczywistość”.

Dzień 3

Środa była pod względem programu równie obfita. Z Piotrem Zieglerem ze Śląskiego Ruchu Klimatycznego uczyliśmy się obliczać ślad węglowy.

Dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego zorganizował konkurs na najlepsze haiku o tematyce klimatycznej. Zwyciężyła praca Marceliny Ścierskiej:

szum samochodów
tam przebiega przez jezdnię
zeschnięty liść

dziwaczne dźwięki
gołębiego gruchania –
przerwana cisza

nagość gałęzi
to ziąb listopadowy
ukradł ich zieleń

Tego samego dnia, również na Wydziale Humanistycznych UŚ w Katowicach dr Joanna Soćko i dr Joanna Zdzienicka-Obałek prowadziły spotkanie „Fitografie. Antropogeniczne życiorysy roślin”.

W Kato Science Corner, w godzinach popołudniowych, dr hab. Andrzej Woźnica, prof. UŚ tłumaczył, jak zmiany klimatu wpływają na środowiska wodne.

Dla nauczycieli przygotowano webinar o kreatywnej edukacji w duchu ekologii, które zorganizowała Anna Machacz z Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej.

Dzień 4

W czwartek przez kilka godzin można było wziąć udział w Teście Wiedzy o Klimacie „Chwila dla klimatu! Czas na refleksję!”. Odpowiedzi zebrane za pośrednictwem formularza online udało się opracować niedługo po zakończeniu Tygodnia Klimatu. Uczestnicy odpowiadali na 20 pytań, z czego większość zaliczała 16 odpowiedzi poprawnych. W inicjatywie wzięło udział 216 osób. Wyniki testu pokazały, że choć szczególnie sporo wiemy o klimacie na poziomie regionu, to w skali globalnej wciąż posiadamy pewne braki w wiedzy.

Gościnią specjalną Tygodnia była Chuma Mbambo-Lado – ekspertka w dziedzinie integracji wiedzy, która zajmuje się nierównościami zdrowotnymi i dobrostanem na obszarach miejskich na University of Technology w ramach Convergence Alliance w Holandii. Spotkanie z jej udziałem odbyło się na Wydziale Prawa i Administracji UŚ.

Tego samego dnia, w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych IETU w Katowicach zorganizowano seminarium „Rozwiązania oparte na przyrodzie i ich rola w adaptacji miast do zmian klimatu”, które prowadziła prof. dr hab. Marta Pogrzeba.

W spinPLACE koordynatorka projektu pt. Uniwersytet dla klimatu na Uniwersytecie Śląskim mgr Krystyna Adamska poprowadziła Seminarium „Dobra energia dla klimatu”.

Dzień 5

Piątek był dniem, w którym program był skierowany przede wszystkim dla najmłodszych. W ramach Uniwersytetu Otwartego UŚ Lidia Bień poprowadziła wydarzenie „Zielony Level dla przyszłości! Tydzień Klimatu dla dzieci”.

Popołudniem w Kato Science Corner odbyło się spotkanie z Katarzyna Kimel z Urzędu Statystycznego pt. „Klimat na statystykę”.

Dzień 6

Weekend otwarło Spotkanie naukowe „Klimatyczne oblicze zdrowia” prowadzone przez kuratorkę tygodnia prof. Edytę Sierkę. Uczestnicy zgromadzili się w Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr. Krzysztofa Czumy, ale wydarzenie było też transmitowane online.

Jednym z punktów programu tego dnia były także warsztaty curlingowe „Od wody kranowej do olimpijskich kółek” z dr. Damianem Hermanem z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

W ciągu dnia spotkaliśmy się też w większym gronie, by przy kawie, w swobodniejszej formule pomówić o klimacie. Spotkanie „Przyjaźniej dla środowiska i mieszkańców w obliczu zmian klimatycznych” odbyło się w kawiarni BOKAWA i prowadziła je mgr inż. Magdalena Biela – zastępczyni dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

W ramach Tygodnia Klimatu udało nam się również zasadzić drzewo – grab zwyczajny z gatunku Carpinus betulus „Fastigiata”. Akcję nadzorowała mgr inż. Anna Lachowska.

Dzień 7

Finał zaliczyliśmy tam, gdzie rozpoczynaliśmy całe wydarzenie, czyli w GeoSferze w Jaworznie. Motywem przewodnim było „Climate Mindfullness”, które przybrało poniższą formę:

  1. Kupuję mniej, ale bardziej trwałe produkty np. ubrania,
  2. Odżywiam się zasobami lokalnymi – preferuję dietę planetarną,
  3. Korzystam z transportu niskoemisyjnego,
  4. Propaguję zazielenianie,
  5. Edukuję i chcę być edukowana/-y,
  6. Racjonalnie korzystam z zasobów.

Ponadto przez cały tydzień można było w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) zobaczyć wystawę „Co po COPie? Klimatyczna droga Conferences of the Parties”, poświęconej podsumowaniom wszystkich dotychczasowych Szczytów Klimatycznych ONZ.

Celem Tygodnia Klimatu było przede wszystkim edukowanie, lecz z założeniem, by podjęte działania przynosiły w przyszłości wymierne efekty. Klimatem powinniśmy się interesować nie tylko przez siedem dni, ale cały czas.


Kuratorką merytoryczną Tygodnia Klimatu była dr hab. Edyta Sierka, pof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, a producentką Weronika Cygan-Adamczyk z Centrum Komunikacji Medialnej UŚ.

return to top