Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie Tygodnia Liczb

26.03.2024 - 11:10, aktualizacja 23.04.2024 - 12:22
Redakcja: OO

| dr Anna Glenszczyk, kuratorka Tygodnia Liczb |

Tydzień Liczb rozpoczęła wystawa obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, której towarzyszył wykład zatytułowany „Sztuka ewolucyjna” poprowadzony przez prof. Urszulę Boryczkę. W trakcie wykładu przedstawione zostały zarówno historia mariażu sztuki i technik komputerowych, jak i zagadnienia związane z użytecznością sztuki i wykorzystania jej w kulturze masowej oraz aspektach dekoracyjnych przedmiotów codziennego użytku. W ramach dyskusji po wykładzie poruszono problematykę autorstwa dzieł, w których wykorzystuje się narzędzia sztucznej inteligencji oraz autonomiczności tego typu procesów względem twórcy.

W ciągu całego tygodnia wielokrotnie poruszana była kwestia cyberbezpieczeństwa. Na poniedziałkowych warsztatach dla młodzieży i studentów „Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców” specjaliści PKO Banku Polskiego pokazywali, jak łatwo oszustom podszyć się pod kogoś, jak bronić się przed tego typu działaniami oraz jak poszerzać świadomość zagrożeń. O bardziej zaawansowanych zagadnienia dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego na warsztatach online „Od kryptografii do kryptowalut, czyli jak zapis cyfrowy może mieć wartość” opowiadał dr inż. Przemysław Kudłacik – położył on nacisk na uświadomienie niezawodności współczesnych technik kryptograficznych stosowanych w systemach informatycznych i finansowych oraz zawodność „czynnika ludzkiego”, który obecnie jest najczęstszą przyczyną naruszenia bezpieczeństwa (ang. security breach).

Aspekty finansowe poruszane były zarówno w kontekście bezpieczeństwa bankowości internetowej, jak i konkretnych metod inwestowania i rachunkowości. W dyskusji „Od zera do miliona, czyli dlaczego „nic” ma wartość” dr inż. Przemysław Kudłacik i dr Piotr Dąbrowski przyglądali się zarówno praktycznym metodom inwestowania w kryptowaluty, jak i problemowi na pograniczu finansów i filozofii dotyczącemu wartości w kontekście walut cyfrowych. Praktyczne zastosowania rachunkowości prezentowane były w wykładzie połączonym z warsztatami prowadzonymi przez mgr. Macieja Tuszkiewcza pt. „Liczbami po świecie biznesu: wprowadzenie do rachunkowości”, w trakcie których uczestnicy poszerzali wiedzę z rachunkowości m.in. poprzez ćwiczenia z klasyfikowania pozycji w bilansie i rachunku zysków i strat. Tematykę tę w makroskali województwa podjęły również specjalistki z Urzędu Statystycznego w Katowicach, które na wykładzie „Finanse? A skąd to się bierze” wyjaśniały młodzieży m.in. jakie są zasady pozyskiwania i wydatkowania funduszy przez jednostki samorządowe oraz co to jest PKB i jaki jest udział województw w jego tworzeniu.

Jednym z głównych celów Tygodnia Liczb było pokazanie wszechobecności i użyteczności liczb w najróżniejszych aspektach życia. W wykładzie „Organizm w liczbach” prof. dr hab. Armand Cholewka przytaczał dane liczbowe dotyczące ludzkiego organizmu oraz wskazywał, jak nawet niewielkie nieprawidłowości w ułożeniu, żywieniu i eksploatacji organizmu mogą mieć wpływ na zdrowie. O liczbach w sporcie traktował wykład „Nieskończoność a modelowanie wielowymiarowe w sporcie” dr. Grzegorza Mikruta i dr. hab. inż. Roberta Rocznioka, prof. AWF, a „O liczbach w muzyce” – miniwykład połączony z występem artystycznym, który w niedzielne popołudnie przygotował Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”.

Współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w ramach Tygodnia Liczb zaowocowała również organizacją „Biegu Liczby Pi”, który odbył się na stadionie AWF. W biegu wzięło udział ponad dwieście osób, w tym kilkadziesiąt dzieci w wieku przedszkolnym, które biegły na dystansie 314 metrów, kilkadziesiąt dzieci w wieku szkolnym, które biegły w zależności od grupy wiekowej na dystansie 200, 300 lub 500 metrów przemnożonym przez przybliżenie pi. Dorośli stanowili najliczniejszą grupę uczestników i startowali na dystansie 3140 metrów. Biegowi towarzyszyły pokazy naukowe z inżynierii materiałowej, a o integrację uczestników i dobre przygotowanie startujących dbała instruktorka fitness, która przed każdym startem prowadziła rozgrzewkę dla danej grupy wiekowej.

Dwoma kluczowymi momentami Tygodnia Liczb pod względem naukowym było seminarium dla doktorantów i pracowników naukowych z zastosowań logiki w informatyce teoretycznej poprowadzone przez dr. hab. Tadeusza Litaka pt. „The Coq proof assistant in research and in teaching: a personal perspective” oraz warsztaty chemiczne dla młodzieży „Oscylacje 2.0”, które odbyły się w formie hybrydowej przy współudziale naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Wrocławskiej.

W Tydzień Liczb włączone było również Święto Liczby Pi, które jest cykliczną imprezą popularyzującą nauki ścisłe i odbywającą się od osiemnastu lat na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. Inkorporowanie tego wydarzenia w obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 pozwoliło na dotarcie do szerokiego grona młodych odbiorców z ofertą warsztatów i wykładów z matematyki, fizyki, chemii i informatyki. Ze względu na zmieniającą się panoramę gospodarczą regionu i plany rozwoju Górnego Śląska jako centrum technologiczno-naukowego propagacja nauk ścisłych wśród młodzieży stojącej przed wyborem studiów wydaje się być nie do przecenienia.

return to top