Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie Tygodnia Miłości w Mieście Nauki

19.02.2024 - 19:54, aktualizacja 01.03.2024 - 10:51
Redakcja: wc-a

| dr hab. Anna Malinowska, prof. UŚ – kuratorka Tygodnia Miłości |

Podczas Tygodnia Miłości zobaczyliśmy naukowe i eksperymentalne ujęcia emocji, relacji i intymności, w których specjaliści wybranych dziedzin z Polski i zagranicy omawiali najnowsze badania nawiązujące do uczuć, ich doświadczania i reprezentacji.

W programie znalazły się wykłady medyczne (o kardiologicznym syndromie złamanego serca – Takotsubo), socjologiczne (o przedstawieniach miłości we współczesnej kulturze), prawniczo-ekonomiczne (o podatkach w związkach), teologiczne (o boskiej miłości w ludzkim ujęciu), filozoficzne (o relacjach między istotami gatunków organicznych i nieorganicznych), psychologiczne (o mapach uczuć i rzeczywistości romantycznego spotkania), artystyczne (demonstracja maszyny do kontrolowania uczuć), a także z zakresu fizyki kwantowej (o splątaniu cząstek). Nie zabrakło też debat (jak ta o ideale miłości), warsztatów (np. filozoficzny o erotyce) oraz spotkań (m.in. umożliwiających zapoznanie się z doświadczeniami emocjonalnymi osób z niepełnosprawnościami czy odmienną orientacją seksualną).

Niekwestionowanym hitem tygodnia był naukowy eksperyment EEG KISS z zakresu art-and-science oraz w nurcie citizen science, pozwalający na neurologiczne pomiary czułości między osobami. Dzięki niemu, mogliśmy oglądać obrazowanie miłości rodzicielskiej, braterskiej, przyjacielskiej oraz romantycznej, a także zobaczyć, jak dane pobierane z mózgu mogą tworzyć zbiorowe krajobrazy uczuć.

Wśród wydarzeń w ramach Tygodnia Miłości znalazły się także wystawy (o niszczycielskiej pasji architektury oraz o maszynowych emocjach), koncert (o doświadczeniu złamanego serca) oraz pokaz kinowy (przegląd teledysków o miłości). Były również dyskusje o projektowaniu uczuć oraz systematyzacji procesów związanych ze współczesnymi praktykami relacji.

return to top