Tydzień Nudy był okazją do tego, by „wrzucić na luz”, ale nie oznaczało to, że porzuciliśmy wszelkie aktywności. Te, które się odbyły pozwalały jednak na obcowanie z nauką „na leżaku” i w bardziej swobodnej formie. W końcu relaks też jest potrzebny, by nasz mózg lepiej i wydajniej pracował!
Uczestnicy mogli w trakcie tygodnia przekonać się, jaki jest „najnudniejszy eksperyment naukowy świata”, czyli eksperyment kropli paku, trwający nieprzerwanie od prawie 100 lat, a którego celem jest mierzenie częstotliwości wypływu kropli paku węglowego z lejka. Interesujące nas zdarzenie zachodzi tylko raz na 10 lat.
Zainteresowane osoby mogły też spędzić czas nad Rawą, w okolicy rektoratu UŚ, gdzie puszczane były naukowe podcasty Europejskiego Miasta Nauki 2024.
W trakcie tygodnia psychologowie opowiadali też o tym, co robi umysł, gdy nic go nie zajmuje. Niektórzy uczestnicy wzięli udział w eksperymencie, podczas którego sprawdzano jak długo potrafili nie robić naprawdę nic?
Tygodniowi Nudy towarzyszyła też Wikimania, czyli coroczna międzynarodowa konferencja Wikipedystów. W tym roku odbywała się w Katowicach w dniach 7–10 sierpnia.
Powiązane treści
- Strona Tygodnia Nudy w Mieście Nauki
- „Jedna kropla na dekadę, czyli o najnudniejszym eksperymencie świata” – artykuł o badaniach śląskich naukowców