Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Podsumowanie Tygodnia Zimna w Mieście Nauki

15.01.2024 - 12:56, aktualizacja 22.01.2024 - 11:31
Redakcja: PK

| dr Marcin Łaciak |

Późnym popołudniem 7 stycznia 2024 roku zakończyliśmy pierwszy tydzień Europejskiego Miasta Nauki. Jak było? Co podczas tego tygodnia zobaczyliśmy i czego doświadczyliśmy? Czego się nauczyliśmy i dowiedzieliśmy o wykorzystaniu zimna i niskich temperatur w nauce i życiu codziennym? Zapraszamy na krótkie podsumowanie i podróż po wszystkich wydarzeniach w ramach Tygodnia Zimna.

Wtorek 2 stycznia rozpoczęliśmy wykładami i warsztatami dla dzieci, podczas których najmłodsi świetnie się bawili oglądając i wykonując eksperymenty z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu. W samo południe przenieśliśmy się na katowicki rynek, aby w Kato Science Corner wysłuchać prelekcji o życiu i dokonaniach himalaisty Jerzego Kukuczki. Ten, kto chciał miał możliwość wzięcia udziału we wspólnym śpiewaniu zimowych i świątecznych piosenek, a także obserwowania jak powstaje lodowa rzeźba w kształcie logotypu Katowic. Po zmroku grupa Azislight – wielokrotni zwycięzcy polskich konkursów teatru ognia – zaprezentowali pełen energii, światła i ognia spektakl. Kunszt artystów został nagrodzony gromkimi brawami przez licznie zebranych widzów.

Kolejne dni tygodnia to warsztaty i wykłady dla uczestników w każdym wieku. W sumie odbyły się 24 wykłady przybliżające zagadnienia związane z zimnem i jego zastosowaniem w medycynie, biologii, fizyce, matematyce, glacjologii, bezpieczeństwie górskim, literaturze, kulturoznawstwie i kryminalistyce. Uczestnicy mogli wziąć udział w 3 debatach: „(Nie)okiełznane zimno”, „Dzień Zimna Arktycznego” oraz „Bezpieczeństwo podczas morsowania”.

Takie same obszary nauki przybliżone zostały uczestnikom podczas 19 warsztatów realizowanych w salach akademickich w Chorzowie, Katowicach i Sosnowcu, jak również na łonie przyrody. Wszystkie zajęcia prowadzone były przez doświadczonych dydaktyków i specjalistów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, Uniwersytetu SWPS, Pracowni Edukacji Żywej, ratowników TOPR i ratowników grupy Medyk Rescue Team.

Ponadto mieszkańcy regionu mieli możliwość uczestniczyć w dwóch projekcjach filmów w kinie Światowid, na które przewidziano darmowe bilety w trzech pokazach edukacyjnych. Prowadzili je: strażacy z OSP Szopienice, Kojotki Naprzód Janów Katowice oraz grupa morsów, którzy pokazali i wyjaśnili, co dzieje się z ludzkim ciałem zanurzonym w lodzie – Przemysław Solich (rekordzista Polski w najdłuższym łącznym przebywaniu w lodowatej wodzie) oraz Maria Bodaj.

Gościem specjalnym Tygodnia Zimna był dr inż. Valerjan Romanovski – wielokrotny rekordzista Guinnessa, specjalista w tematyce wpływu zimna na ludzkie ciało, który wygłosił wykład o świadomym i odpowiedzialnym obcowaniu z zimnem. Po zakończeniu części naukowej można było spotkać się z gościem i z nim porozmawiać. Fani otrzymali możliwość zdobycia autografu. Tydzień Zimna zakończył się wspólną kąpielą na Dolinie Trzech Stawów (w zimowej aurze!) wraz z Katowickim Klubem Morsów ARKTYKA oraz ich gośćmi zaproszonymi z całej Polski.

W wydarzeniach całego tygodnia udział wzięło około 2800 uczestników, którzy aktywnie uczestniczyli w warsztatach i wykładach. Wszyscy dobrze się bawili podczas zdobywania wiedzy.

Grafika Tygodnia zimna (informacje w tekście)

Powiązane treści

return to top