8 czerwca to data szczególna dla nas wszystkich. W tym dniu obchodzić będziemy kolejną rocznicę powstania Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tradycją akademicką stały się już organizowane z tej okazji doroczne koncerty, stwarzające wyjątkową atmosferę i oprawę dla świętowania w gronie przyjaciół śląskiej Alma Mater.
Ze względu na sytuację pandemiczną tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe. Obchody w tradycyjnej formie nie są możliwe, uroczysty koncert akademicki z okazji 52. rocznicy istnienia Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się zatem w przestrzeni wirtualnej. Premiera już w poniedziałek 8 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 na kanale: youtube.com/UniwersytetSlaski.
W oczekiwaniu na to wydarzenie prezentujemy sylwetki artystów oraz kulisy przygotowań do tego niezwykłego spotkania muzycznego. Nagranie wykonano w siedzibie Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.
Wykonawcy premierowego koncertu „Jesteśmy razem”
dr Grzegorz Niemczuk
Pianista klasyczny, który podczas swojej 15-letniej kariery międzynarodowej występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie, na czele ze słynną nowojorską Carnegie Hall. Do tej pory wystąpił z ponad 400 recitalami i koncertami w 34 krajach na 6 kontynentach.
Jego kunszt szczególnie doceniała publiczność w Azji – spektakularne występy w Tokio i Pekinie z 2017 roku okazały się przepustką do kolejnych regularnych koncertów w Japonii i Chinach – oraz w Norwegii, gdzie zagrał już w ponad 30 miastach. Jest zwycięzcą wielu konkursów pianistycznych, m.in. International Carnegie Hall Concerto Debut Competition (2013) oraz 40. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010). Doktor sztuk muzycznych od 2017 roku, pracuje jako adiunkt na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.
Jest również zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich na wielu uczelniach muzycznych na całym świecie. Autor artykułów o wykonawstwie utworów F. Chopina publikowanych w japońskim miesięczniku „Chopin”.
Rafał Jarczewski
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, koncertujący jako solista oraz kameralista na terenie całej Polski oraz w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Portugalii i we Francji.
Współpracował z filharmoniami: Śląską, Zielonogórską, Lubelską, Szczecińską, Częstochowską, Rzeszowską oraz Orkiestrą Kameralną „Aukso”, a także z Tournee-theater Euro-Studio w niemieckim Titisee-Neustadt. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych w Strzelcach Krajeńskich, Zamościu, Warszawie oraz Bubenreuth (Niemcy).
Od lat z Tomaszem Spalińskim współtworzy formację T & R Guitar Duo, z sukcesem koncertując na terenie całego kraju. Ma w dorobku nagranie solowe i w duetach, a razem z Filharmonią Częstochowską zarejestrował koncert D RV 532 Antonio Vivaldiego oraz Double Concerto Astora Piazzolli.
Na antenie Radia Katowice prowadził audycje poświęcone muzyce gitarowej.
prof. dr hab. Tomasz Spaliński
Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, koncertujący na terenie całego kraju i za granicą m.in.: we Włoszech, na Słowacji i Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Austrii, Lichtensteinie, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie.
W latach, 1992–93 jako stypendysta rządu Hiszpanii studiował w Real Conservatorio Superior de Música w Madrycie. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawczego Gitary Klasycznej w Łodzi (1985) oraz Międzynarodowego Konkursu Gitarowego „O Gitarę Czarnych Diamentów” w Tychach (1986).
Od roku 1988 nieprzerwanie związany zawodowo z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, który był wydawcą następujących publikacji: „Tomasz Spaliński – wybrane utwory na gitarę solo” (publikacja nutowa, 2004), „Tomasz Spaliński gra utwory gitarowe Józefa Świdra” (CD, 2005, pierwsza archiwizacja wszystkich dzieł kompozytora), „Twórczość gitarowa Józefa Świdra. Pogłębiona analiza aspektu wykonawstwa instrumentalnego” (pierwsza kompleksowa monografia dot. twórczości gitarowej Józefa Świdra + CD, 2007), „El fondo” (CD, gitara solo, 2012), „Eu Te Amo” (CD, T & R Guitar Duo, 2014), „Poziom prywatny vol. 1” (CD, zespół Poziom prywatny, 2017). Jest cenionym jurorem konkursów muzycznych oraz ekspertem licznych warsztatów, konsultacji i szkoleń przeprowadzonych dla nauczycieli i uczniów klas gitary szkół muzycznych I i II stopnia.
dr hab. Tomasz Orlow
Organista, improwizator, organolog i organmistrz. Jego działalność koncertowa w kraju i za granicą związaną jest przede wszystkim z upowszechnianiem sztuki improwizacji organowej i fortepianowej, od wielu lat współpracuje również z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
Zwyciężył w III Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku (1997), był także laureatem I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Warszawie (1997). Jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego (1998, klasa organów prof. Jacka Gembalskiego), jako stypendysta Fundacji Kultury doskonalił umiejętności improwizatorskie w Düsseldorf pod okiem prof. Wolfganga Seifena. Tytuł doktora sztuki muzycznej zdobył w 2005, habilitację uzyskał w 2014. Od 2020 roku profesorem UŚ i pracownikiem Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.
Wykłada interpretację literatury organowej oraz improwizację. Jest autorem wykładów i publikacji poświęconych improwizacji organowej i organologii.
Przygotowania do koncertu