Śląska Nagroda Naukowa dla dr. Jana P. Matuszyńskiego

20.03.2023 - 12:57, aktualizacja 14.06.2023 - 16:19
Redakcja: wc-a

18 marca 2023 roku odbyła się uroczysta gala wręczenia Śląskiej Nagrody Naukowej 2022 przyznawanej w ramach 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Spośród 40 nominowanych osób wyłoniono 10 laureatów w kategoriach: pracownik, doktorant, Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice oraz najlepszy doktorant (nagroda ufundowana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię).

Ze strony Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach nagrodę w kategorii pracownik otrzymał dr Jan P. Matuszyński – wykładowca Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Statuetkę w jego imieniu odebrała dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Dr Jan P. Matuszyński jest wielokrotnie nagradzanym reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych. Jego twórczość artystyczna zyskała powszechne uznanie na arenie międzynarodowej. Film „Żeby nie było śladów”, opowiadający historię o zakatowaniu przez funkcjonariuszy milicji Grzegorza Przemyka w 1983 roku, stał się polskim kandydatem do Oscara 2022. Za produkcję „Ostatnia rodzina” (2016) dr Jan P. Matuszyński otrzymał m.in. Polską Nagrodę Filmową „Orzeł” w kategorii odkrycie roku oraz Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Film przybliża historię rodziny Beksińskich – malarza oraz jego syna – dziennikarza i prezentera radiowego.

Laureaci Śląskiej Nagrody Naukowej w kategorii pracownik otrzymali nagrody finansowe w wysokości 12 000 zł, a także statuetkę, której autorką jest dr hab. Katarzyna Pyka, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Pozostałe osoby wyróżnione Nagrodą Specjalną Prezydenta Miasta Katowice oraz nagrodą ufundowaną przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię otrzymały 6000 złotych.

Uroczystą galę otworzyło wystąpienie dyrektora generalnego Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka.

Pełną listę laureatów znaleźć można na stronie ŚFN KATOWICE.