Spotkanie z Jolantą Wadowską-Król – lekarką, która ratowała zatrute dzieci

17.06.2021 - 13:50, aktualizacja 23.06.2021 - 10:38
Redakcja: OO

27 maja 2021 roku odbyło się spotkanie z Jolantą Wadowską-Król – lekarką pediatrą, honorową obywatelką Katowic, która w latach siedemdziesiątych rozpoczęła badania dotyczące narażenia na ołowicę dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej w Katowicach. Dzięki tym badaniom władze dostrzegły problem skażenia środowiska. Zdecydowano o rozbiórce domów stojących najbliżej komina huty. Działania te spowodowały poprawę zdrowia mieszkańców oraz wpłynęły korzystnie na stan środowiska.

W spotkaniu udział wzięli także: prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr hab. Jerzy Cabała, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ. Rozmowę poprowadziła redaktor Anna Malinowska.

Wydarzenie rozpoczęło się premierą filmu edukacyjnego pt. „Tajemnica trucia szopienickich dzieci”.

Oficjalnym partnerem spotkania było Miasto Katowice.

W drugim rzędzie od lewej: dr hab. Jerzy Cabała, redaktor Anna Malinowska, prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek

Od lewej w pierwszym rzędzie: rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, lek. med. Jolanta Wadowska-Król, dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ. W drugim rzędzie od lewej: dr hab. Jerzy Cabała, prof. UŚ, redaktor Anna Malinowska, prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek | fot. Krzysztof Szlapa

Decyzją Senatu UŚ 24 czerwca 2021 roku Jolanta Wadowska-Król zostanie uhonorowana akademickim tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Materiał wideo

Z uwagi na problemy techniczne z transmisją na kanale YouTube (brak pierwszych 2 minut spotkania) udostępniamy również nagranie na Facebooku Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie rozpoczyna się od 1:04.