Wizyta ambasadora Republiki Rwandy na Uniwersytecie Śląskim

28.03.2023 - 12:38, aktualizacja 29.03.2023 - 14:50
Redakcja: wc-a

27 marca 2023 roku gościem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach był ambasador Republiki Rwandy prof. Anastase Shayka. W auli Kazimierza Lepszego w rektoracie UŚ wygłosił gościnny wykład pt. „Rwanda. Relations with Poland and opportunities for cooperation”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem – po wykładzie studenci międzynarodowych studiów nauk politycznych i dyplomacji wzięli udział w dyskusji z ambasadorem.

Wizyta prof. A. Shyaki rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami władz uczelni: prorektor ds. kształcenia i studentów dr Katarzyną Tryndą, prof. UŚ, prorektorem ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr. hab. Tomaszem Pietrzykowskim oraz dr Renatą Jankowską, prof. UŚ – dyrektorką kierunków: doradztwo polityczne i publiczne, politologia, bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe, a także międzynarodowych studiów nauk politycznych i dyplomacji. W spotkaniu z ambasadorem uczestniczyli również przedstawiciele Działu Współpracy z Zagranicą. Rozmowa dotyczyła zacieśniania współpracy naukowo-badawczej z uczelniami z Rwandy oraz proponowanej oferty kształcenia w języku angielskim. Podczas spotkania omawiano możliwości i korzyści wynikające z nawiązania współpracy bilateralnej.

Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Śląskim prof. A. Shyaka spotkał się także z rektorem UŚ prof. dr. hab. Ryszardem Koziołkiem. Ambasadorowi przedstawiona została misja rozwoju uczelni, która jest wynikiem prowadzonej polityki intensyfikacji umiędzynarodowienia.