Zwycięzca aukcji dla WOŚP poleciał balonem UŚ

03.03.2021 - 14:46, aktualizacja 08.03.2021 - 09:27
Redakcja: OO

Uniwersytet Śląski w Katowicach po raz kolejny włączył się w akcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez zorganizowanie aukcji internetowych. Tegoroczna 29. edycja WOŚP wspierała zakup sprzętu laryngologicznego, otolaryngologicznego i do diagnostyki głowy.

Przedmiotem jednej z aukcji wystawionych przez naszą Alma Mater był lot balonem badawczym nad województwem śląskim, który wyposażony jest w specjalistyczną aparaturę. Podczas lotów naukowcy z Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA) badają zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, ich rozprzestrzenianie się oraz wpływ na zdrowie człowieka i środowisko.

Przelot balonem wylicytował dr inż. Tomasz Zgoła, pracownik Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego i opiekun wystaw w Laboratorium Wyobraźni, gdzie realizuje liczne tematy edukacyjne związane m.in. z globalnymi zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczeniem środowiska smogiem i odpadami plastikowymi.

3 marca 2021 roku zwycięzca aukcji spotkał się z rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr. hab. Ryszardem Koziołkiem, a następnie odbył lot balonem badawczym, który wystartował z katowickiego Muchowca. Na koniec gość zwiedził laboratoria, które zaprezentowała dr hab. Mariola Jabłońska, prof. UŚ, dyrektor Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery.