Mural na budynku Wydziału Humanistycznego UŚ

04.10.2024 - 13:15 aktualizacja 04.10.2024 - 13:15
Redakcja: OO

Kampus Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wzbogacił się o nowy mural. Znajduje się on na budynku Wydziału Humanistycznego (od strony parkingu pomiędzy rektoratem a wydziałem).

Mural przedstawia rybę Remorę, która została opisana w pierwszej polskiej encyklopedii – „Nowych Atenach” ks. Benedykta Chmielowskiego (tak, to książka, w której padło słynne „koń jaki jest, każdy widzi”). Podobno ryba była w stanie przylgnąć do dna statku i zatrzymać go w miejscu („rybkę malują, okręt wielki zatrzymującą”). Autor opisuje szkody, jakie Remora podobno wyrządzała ludziom, jednak rycina rybki, która była podstawą muralu, została przekształcona, by obrazować obecną sytuację morskich zwierząt. Na róg mitycznego stworzenia nadziała się plastikowa butelka, a podpis „ryba ta szkody wielkie czynić może” zmieniony został na „rybie tej szkody wielkie czynić można”.

Mural został wykonany przez Bartosza Piórkowskiego – studenta Uniwersytetu Śląskiego oraz Jana Wojtasia – studenta Akademii Sztuk Pięknych, którzy współpracują jako kolektyw pod nazwą „Fabryka murali”.

mural przedstawiający rybę

Mural na budynku Wydziału Humanistycznego UŚ | fot. Przemysław Kowal