Nagroda Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla spinPLACE

14.10.2024 - 15:19 aktualizacja 14.10.2024 - 15:19
Redakcja: OO

Inwestycja „spinPLACE – przestrzeń kreatywności i coworkingu na Uniwersytecie Śląskim, ul. Bankowa 5, Katowice” otrzymała Nagrodę Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego podczas 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wyróżnienie zostało przyznane na gali finałowej, która odbyła się 27 września 2024 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności przedstawicieli ministerstw, samorządów, instytucji branżowych i mediów. W konkursie wzięło udział 635 inwestycji z całej Polski, z których do finału zakwalifikowały się 93 projekty.

spinPLACE to budynek dawnego banku przy ul. Bankowej 5 w Katowicach, który jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. W stanie zastanym przed przebudową posiadał on liczne bariery architektoniczne, a jego układ funkcjonalny i komunikacja wewnętrzna były zagmatwane i nieczytelne. Budynek posiadał 7 wewnętrznych klatek schodowych, łączących różne (ale nigdy wszystkie) kondygnacje, ani jednego dźwigu lub podnośnika. W obiekcie występowały różnice poziomów ze stopniami w obrębie jednej kondygnacji, a każde z pięciu wejść do budynku zawierało poważne bariery architektoniczne. W ramach przeprowadzonego gruntownego remontu i przebudowy zapewniono pełną dostępność budynku oraz zastosowano liczne środki ułatwiające korzystanie z obiektu osobom o różnych potrzebach, przy jednoczesnym uwzględnieniu uwarunkowań konserwatorskich i historycznych oraz zachowaniu pierwotnych walorów architektonicznych. Przywrócono pierwotny wyraz i charakter elewacji z tynkiem szlachetnym, kamieniem naturalnym, drewnianą stolarką i dachem krytym dachówką ceramiczną. Wystrój wewnętrzny poddano konserwacji i częściowej rekonstrukcji. Zaadaptowano strych na cele użytkowe, tj. urządzono na nim klub i sale szkoleniowe. Budynek uzyskał pełne wyposażenie instalacyjne odpowiadające współczesnym standardom oraz poddano go termomodernizacji. Budynek wielofunkcyjny – centrum kreatywności i coworkingu – pełni funkcje konferencyjne, szkoleniowe, warsztatowe, biurowe, a także częściowo o charakterze klubowym i rekreacyjno-wypoczynkowym.

siedziba spinPLACE

fot. Małgorzata Dymowska