Aktorka, działaczka społeczna i założycielka Fundacji „Mimo wszystko” – Anna Dymna została laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w 92. rocznicę urodzin patrona nagrody – 16 lutego 2021 roku. Wyniki poznaliśmy podczas gali zorganizowanej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.
Nagroda dla zaangażowanych artystów
Nagroda ma na celu uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. To pierwsza edycja wyróżnienia ustanowionego przez Miasto Katowice we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Jej inicjatorami byli: prezydent miasta dr Marcin Krupa, dyrektor teatru Robert Talarczyk i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który został również członkiem kapituły.
Nominowani
Kapituła nagrody nie miała łatwego zadania, a jak przyznali jej członkowie – obrady były burzliwe. W gronie osób nominowanych znaleźli się bowiem znakomici artyści, którzy łączą działalność zawodową ze społecznym zaangażowaniem:
- laureatka – Anna Dymna,
- Horst Eckert (Janosch) – niemieckojęzyczny pisarz, autor literatury dziecięcej oraz powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”,
- prof. dr hab. Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002 i laureat wielu prestiżowych wyróżnień (m.in. Lux ex Silesia, Nagrody im. Adama Mickiewicza, uniwersyteckiej nagrody Pro Scientia et Arte, uhonorowany także Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej za całokształt działalności i zaangażowanie społeczne),
- Wojciech Smarzowski – reżyser, scenarzysta, autor m.in. filmów „Wesele”, „Wołyń”, „Kler”,
- a także Szczepan Twardoch – pisarz, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego, laureat m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, autor takich powieści, jak „Morfina”, „Drach”, „Król” i „Pokora”.
Laureatka pierwszej Nagrody im. Kazimierza Kutza – Anna Dymna
Laudację na temat uhonorowanej artystki i działaczki społecznej wygłosił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.
Nagrodziliśmy Artystkę wybitną, która posiada na swoim koncie setki ról teatralnych i filmowych. Za ich sprawą współtworzy historię kultury polskiej ostatniego półwiecza. Była już wielokrotnie nagradzana i odznaczana, a przy tym – co nieczęste i co w jeszcze większym stopniu obiektywizuje Jej wartość – jest podziwiana przez widzów wszystkich żyjących pokoleń. […] Nie wystarczy być wybitnym Artystą, żeby otrzymać „Kutza”. Trzeba jeszcze przekonać nas, że życie może naśladować sztukę. […] Zakładając Fundację „Mimo Wszystko”, która działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, Laureatka wykazała się szaloną odwagą życia na miarę sztuki. Jak gdyby wcielając się na scenie w cierpiących i walczących bohaterów, podjęła decyzję, aby zostać z postaciami po skończonym spektaklu. A nam, współczującym widzom ludzkich nieszczęść, pozwoliła odejść do swoich spraw, wiedząc, że większości z nas brakuje odwagi i zdolności do poświęcenia.
Zwyciężczyni otrzymała nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę.
Członkowie kapituły
Decyzję o wyborze laureata podjęła kapituła nagrody złożona z 16 przedstawicieli lokalnych środowisk. W jury zasiadły m.in. osoby związane z Uniwersytetem Śląskim: rektor uczelni – prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego – dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, a także nauczyciel akademicki, publicysta i krytyk literacki dr Jerzy Illg – absolwent Uniwersytetu Śląskiego i prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź – medioznawca z Wydziału Humanistycznego UŚ.
Pełny skład kapituły:
- prof. dr. hab. Ryszard Koziołek,
- Iwona Świętochowska-Kutz,
- Ewa Niewiadomska,
- Olgierd Łukaszewicz,
- Halina Bieda,
- dr hab. Antoni Cygan,
- dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ,
- prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź,
- dr Jerzy Illg,
- Aleksandra Klich,
- Dariusz Kortko,
- dr Marcin Krupa,
- dr Jacek Siebel,
- Edyta Sytniewska,
- Robert Talarczyk,
- Piotr Zaczkowski.