Początki badań
Interdyscyplinarne podejście
Badania nordystyczne i staroangielskie na Uniwersytecie Śląskim mają już swoją historię. Od samego początku były prowadzone we współpracy z naukowcami z zagranicy oraz miały interdyscyplinarny charakter. Podejmowano różne tematy ważne z punktu widzenia zarówno dziejów Skandynawii i Anglii w średniowieczu jak i bardziej ogólne zagadnienia: rozwój ideologii władzy królewskiej, status skaldów i ich poezji, role i miejsce kobiet w społeczeństwie, obowiązujące w nim normy społeczne; dzieje emocji, znaczenie ciała i symboliki z nim związanej w przeszłości.
Problemy te omawiano na kolejnych konferencjach, organizowanych zarówno na Uniwersytecie Śląskim jak i we współpracy z partnerami (m.in. Muzeum Regionalne im. A. Kaubego w Wolinie), które gromadziły specjalistów z kraju i zagranicy:
- „Kryptohistorie / Cryptohistories”, Sosnowiec, październik 2013
- „HistoRisus: Laughter in/of History”, Sosnowiec, październik 2014,
- „Aspects of Royal Power in Medieval North”, Katowice, luty 2016
- „The 1st Jómsborg Conference. Defining and Applying Social Norms in Medieval Scandinavia”, Wolin, kwiecień 2017
- „Corpus HistoricUS: The Body in/of History”, Sosnowiec, czerwiec/lipiec 2017
- „Viking Women Seminar”, Katowice, marzec 2018
- „Emotions: The Engines of History”, Sosnowiec, listopad 2018
- „Gendering Viking Age Rulership”, Katowice, marzec 2019
Publikacje naukowe i wykłady gościnne
Plonem podejmowanych badań jak i większości z tych spotkań stały się publikacje, których autorami lub redaktorami są pracownicy CBNS:
- Borysławski, J. Jajszczok, J. Wolff, A. Bemben (red.), HistoRisus. Historie śmiechu / śmiech [w] historii, Katowice, 2016
- Borysławski, J. Jajszczok, J. Wolff, A. Bemben (eds.), Histories of Laughter and Laughter in History. HistoRisus, Newcastle Upon Tyne, 2016
- Morawiec, Między poezją i polityką. Rozgrywki polityczne w Skandynawii xi wieku w świetle poezji ówczesnych skaldów, Katowice 2016
- Morawiec, R. Borysławski (eds.), Aspect of Royal Power in Medieval Scandinavia, Katowice 2018
- Morawiec, A. Jochymek, G. Bartusik (eds.), Social Norms in Medieval Scandinavia, Leeds-Amsterdam 2019
Od 2015 roku, z inicjatywy pracowników CBNS, w ramach Forum Nordystycznego działającego przy Uniwersytecie Śląskim, organizowane są wykłady gościnne, na które zapraszani są badacze z czołowych ośrodków naukowych w Europie i poza nią. Dotychczas zorganizowano ponad dwadzieścia spotkań z udziałem gości z takich krajów, jak: Islandia, Norwegia, Wielka Brytania, Niemcy, Węgry, Finlandia, USA, Argentyna.
Wyjazdy semestralne
W latach 2014–2017 w Uniwersytecie Śląskim realizowany był program Mobilność Studentów i Pracowników Uczelni, finansowany przez tzw. granty norweskie (EEA grants), we współpracy z uniwersytetami w Islandii i Norwegii. W ramach programu zrealizowano wyjazdy semestralne (dydaktyczne i praktyki) studentów oraz doktorantów i kadry naukowej. Pozwoliło to na organizowanie dodatkowych zajęć dydaktycznych (wykładów i ćwiczeń), seminariów i warsztatów prowadzonych przez specjalistów z uczelni partnerskich.
Popularyzacja nauki
Od 2014 roku pracownicy Centrum ściśle współpracują ze Stowarzyszeniem Wolin-Jomsborg-Vineta w organizacji prelekcji, warsztatów i promocji książek w ramach „Strefy Czytania” Festiwalu Słowian i Wikingów. Pracownicy CBNS od wielu lat prowadzą również gościnne wykłady w szkołach średnich regionu, oraz w ramach zabrzańskiego uniwersytetu III wieku.