O centrum

Centrum Badań Groznawczych (GSRC) to jednostka utworzona w celu budowania sieci naukowej łączącej naukowców z różnych wydziałów i dyscyplin w ramach wspólnego zainteresowania studiami nad grami. GSRC reprezentuje interdyscyplinarną inicjatywę odzwierciedlającą złożoność studiów nad grami.

Głównym celem naszego zespołu jest wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej z osobami badającymi gry, organizacja wydarzeń badawczych (seminaria, konferencje), oraz formułowanie, pozyskiwanie i realizacja projektów badawczych.

GSRC ma również na celu stworzenie platformy promującej lokalne badania nad grami na arenie globalnej, poprawiając widoczność publikacji i inicjatyw naukowych naszych współpracowników.

Futurystyczna grafika: grupa ludzi przed budynkiem

Nasz zespół

Osoby pracownicze i doktoranckie

dr Magdalena Bednorz

zastępczyni dyrektora Centrum Badań Groznawczych

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego

Magdalena Bednorz

Z wykształcenia filolożka i socjolożka, w swojej pracy badawczej zajmuje się grami cyfrowymi; asystentka na Wydziale Humanistycznym, gdzie prowadzi zajęcia obejmujące tematycznie zarówno groznawstwo, grotwórstwo, nowe media, jak i naukę języka angielskiego; jej zainteresowania badawcze obejmują badania nad grami, szczególnie wątkami romansowymi, oraz teorie i badania publiczności.

mgr Tomasz Bonikowski

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego

mgr Weronika Cygan-Adamczyk

Centrum Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego

Weronika Cygan

Z wykształcenia historyczka, od paru lat związana z dziennikarstwem naukowym. Zajmuje się komunikacją i tworzeniem treści na stronę internetową oraz media społecznościowe. Wspiera również procesy organizacyjne wydarzeń (m.in. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE czy Tydzień Gier w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024).

dr Tomasz Gnat

Ikona: zespół ludzi

Adiunkt w Instytucie Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego. Tematyka badawcza:

• badania nad rozrywką interaktywną i nowymi mediami,
  • literaturoznawstwo,
  • ekokrytycyzm.

dr Agnieszka Kliś-Brodowska

zastępczyni dyrektora Centrum Badań Groznawczych

dr Agnieszka Kliś-Brodowska

Anglistka i literaturoznawczyni; prowadzi badania w zakresie literatury, głównie anglojęzycznej, kultury i groznawstwa. Jej zainteresowania badawcze obejmują dyskurs dyscypliny badawczej (w rozumienia Michela Foucaulta), transmedialne wcielenia baśni literackiej, oraz szeroko rozumianą fikcję Gotycką. Wykłada na kierunku filologia angielska, gdzie prowadzi zajęcia z praktycznej znajomości języka angielskiego, tłumaczenia literackiego, retoryki, postmodernistycznej adaptacji baśni oraz kursy poświęcone grom cyfrowym.

dr hab. Michał Kłosiński, prof. UŚ

dyrektor Centrum Badań Groznawczych

Michał Kłosiński

Inicjator i dyrektor Centrum Badań Groznawczych. Jego obecne badania hermeneutyczne i postfenomenologiczne można umieścić na przecięciu teorii literatury, studiów nad grami i studiów utopijnych, a główne zainteresowania obejmują: krytycznie zorientowane gry wideo, teoria literatury i filozofia technologii. W pracy naukowej skupia się na kwestiach reprezentacji, symulakrów, quasi-obiektów i krytyki kapitalizmu w oparciu o hermeneutyczne lektury gier i literatury.

pełny biogram

Inicjator i dyrektor Centrum Badań Groznawczych oraz Executive Director for Taxonomy and Gamification w Fundacji GETES.

Aktywny członek Utopian Studies Society oraz The Society for Utopian Studies. Podczas studiów doktoranckich uczestniczył w paryskim Programie Teorii Krytycznej.

Publikował artykuły dotyczące literatury polskiej, teorii literatury oraz gier komputerowych w takich czasopismach jak: Game Studies, Journal of Gaming and Virtual Worlds, International Journal of Baudrillard Studies, Pamiętnik Literacki, Teksty Drugie.

Autor monografii: Świat pęknięty. O poemach naiwnych Czesława Miłosza (Warszawa 2013), Ratunkiem jest tylko poezja Baudrillard – Teoria – Literatura (Warszawa 2015) oraz Hermeneutyka gier wideo. Interpretacja immersja, utopia (Warszawa 2018) oraz Przygody cyfrowego tułacza (Katowice 2023).

Współtworzył publikacje More After More. Essays Commemorating the Five-Hundredth Anniversary of Thomas More’s Utopia (z Ksenią Olkusz i Krzysztofem M. Majem) (Kraków 2016), Ekonomiczne teorie literatury (z Pawłem Tomczokiem) (Katowice 2016) oraz Dyskursy gier wideo (z Krzysztofem M. Maj) (2019).

W 2022 otrzymał grant OPUS Narodowego Centrum Nauki na „Mapowanie biopolityki gier”.

dr Grzegorz Machnik

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego

dr Grzegorz Machnik

Informatyk i grafik komputerowy. Od ponad dekady wykłada przedmioty związane z grami komputerowymi, którymi się fascynuje. Stara się zgłębić tę dziedzinę w wielu wymiarach, współpracując między innymi z plastykami. Jego zainteresowania naukowe obejmują również fotogrametrię, fraktale i algorytmy ewolucyjne. Zasila Centrum swoją wiedzą praktyczną na temat tworzenia wieloplatformowych gier komuterowych.

Jest współtwórcą gry Get Even i Chernobylite.

mgr Maciej Niezgoda

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego

dr Bartosz Stopel

dr Bartosz Stopel

Zainteresowania badawcze:

• narratologia i kognitywistyka w badaniach literatury, kina i gier wideo,
  • estetyka, emocje, afekt w recepcji fikcji,
  • teorie literatury/analityczna filozofia literatury,
  • kultura i literatura amerykańska lat 50. i 60., kontrkultura.

Osoby studenckie i goszczące

Julia Opaczewska

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Dawid Kremzer