Centrum Badań Interdyscyplinarnych nad Folklorem Karpat
Podstawowym obszarem działalności centrum są interdyscyplinarne badania empiryczne i komparatystyczne folkloru na obszarze karpackim przy wykorzystaniu technologii AI w tworzeniu materiałów popularnonaukowych i naukowych.
Idea
Od wielu lat zauważalne jest znaczące rozproszenie działań badawczych poświęconych tematyce folkloru karpackiego. Dotychczas nie stworzono ponadregionalnych struktur, mających odpowiednią osobowość prawną i scalających środowisko naukowo-badawcze ze środowiskiem lokalnym. Istnieje potrzeba zintegrowania prowadzonych badań w zakresie szeroko pojętego folkloru Karpat, realizowanych przez zespoły badawcze reprezentujące różne ośrodki naukowe i zrzeszające przedstawicieli licznych dyscyplin naukowych.
Centrum Badań Interdyscyplinarnych nad Folklorem Karpat dąży do konsolidacji przedsięwzięć na płaszczyźnie badawczo-naukowej środowiska zainteresowanego analizą elementów folkloru i folkloru muzycznego Karpat. W ramach inicjatywy czynione są starania w zakresie połączenia badań tradycyjnych z najnowszą technologią AI. Rezultatem powiązania tych dwóch różnych płaszczyzn dziedzinowych będą szeroko zakrojone badania interdyscyplinarne.
Działania centrum skupiają się wokół społeczności akademickiej (współpraca z polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi), jak i osób związanych z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.
Kontakt
dr hab. Magdalena Szyndler, prof. UŚ
D Y R E K T O R
e-mail: magdalena.szyndler@us.edu.pl
tel.: 33 854 62 74
Oferta Centrum
-
- profesjonalne wsparcie naukowe dla działań lokalnych i regionalnych,
- nawiązywanie współpracy i realizacja przedsięwzięć wymagających badań empirycznych i komparatystycznych,
- specjalistyczne opracowanie materiałów związanych z folklorem karpackim,
- dostęp do autorytetów o różnorodnym dorobku naukowym i doświadczeniach badawczych,
- profesjonalne wskazanie koegzystencji naukowej i praktycznej – zastosowanie wyników badań naukowych do działań praktycznych.