Centrum Badań nad Dziedzictwem Nauki i Praktyki Prawa

Celem centrum jest stworzenie interdyscyplinarnej płaszczyzny do działań naukowych w dyscyplinach takich jak nauki prawne, literaturoznawstwo, nauki o sztuce, nauki o kulturze i religii oraz historia.

Do tej pory w Uniwersytecie Śląskim nie było jednostki, która stwarzałaby możliwość prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad wytworami nie tylko nauki, ale również praktyki prawa. Takie spojrzenie umożliwia ujrzenie prawa w kontekście ciągłego cywilizacyjnego fenomenu w różnych kontekstach i perspektywach. Dzięki takiemu podejściu łatwiej będzie można zrozumieć zależności między przeszłością a współczesnością, także z punktu widzenia postępującej globalizacji i powiązanych z nią zmian.

Prace nad dziedzictwem nauki i praktyki prawa w ramach centrum będą obejmowały m.in. badania archeologiczno-prawne, zorientowane na analizę obiektów, które w przeszłości (szczególnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego) spełniały ściśle określone funkcje w życiu prawnym społeczeństwa. Ponadto, członkowie zespołu będą zgłębiać dorobek wybitnych naukowców, żyjących w XX wieku prawników, a także przyjrzą się ich osiągnięciom.

Współpraca: dyrektor dr Grzegorz Nancka (grzegorz.nancka@us.edu.pl)