Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Centrum Studiów Polarnych – badania lodowców i zmian klimatu

Rozwój interdyscyplinarnych badań środowiska przyrodniczego Arktyki i Antarktyki na poziomie światowym to główny cel działalności Centrum Studiów Polarnych (CSP). Realizowane w ramach jednostki projekty dostarczają m.in. danych, na podstawie których naukowcy podejmują próby przewidywania kierunku zmian klimatycznych. Arktyka okazała się jedną z tych przestrzeni, w której skutki zmian są szczególnie widoczne. Obserwacja zachodzących tam procesów pozwala m.in. szacować ilość słodkiej wody dostarczanej do środowiska w wyniku kurczenia się lodowców, która wpływa na cały ekosystem. Jest to jedno z priorytetowych zadań współczesnych badań przyrodniczych.

W ramach działalności naukowej i dydaktycznej CSP utworzyło Międzynarodową Środowiskową Szkołę Doktorską, która będzie kształcić doktorantów na najwyższym światowym poziomie. CSP funkcjonuje w ramach współpracy między Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (jednostki wiodącej) z Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

Współpraca: prof. dr hab. Jacek Jania (przewodniczący Centrum Studiów Polarnych)
jacek.jania@us.edu.pl

Czy wiesz, że…?

Zorganizowanych zostało już ponad 50 wypraw polarnych na Spitsbergen. Naukowcy biorący udział w ekspedycjach gromadzą przede wszystkim materiały do dalszych analiz: pobierają próby oraz prowadzą monitoring stanu lodowców.

 Strona Centrum Studiów Polarnych: www.polarknow.us.edu.pl.

return to top