Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego docenieni podczas targów „Inova Croatia 2019”

19.11.2019 - 06:49 aktualizacja 28.11.2019 - 06:56
Redakcja: AJS
Tagi: nagrody

Jeden z wynalazków zaprojektowanych przez dr. Pawła Janika, dr Małgorzatę Janik oraz mgr. inż. Michała Pielkę został nagrodzony podczas 44. Międzynarodowych Targów Wynalazczości  „Inova Croatia 2019” odbywających się od 13 do 16 listopada 2019 roku w Zagrzebiu. Naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego są autorami sposobu transmisji rozgłoszeniowej dla nadajników Bluetooth Low Energy. Rozwiązanie znalazło zastosowanie w opracowanym przez nich monitorze oddechu. Jest to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające kontrolować różne parametry związane z układem oddechowym i aktywnością lokomotoryczną człowieka, takie jak siła czy częstotliwość oddechu, a także puls i zmiana położenia jego ciała. Na wynalazek składa się kilka zgłoszeń patentowych i wzorów przemysłowych o zasięgu krajowym i europejskim. Więcej na temat urządzenia można przeczytać w artykule pt. „Naukowcy z UŚ zaprojektowali monitor oddechu”.

W ramach konkursu organizowanego podczas targów międzynarodowe jury nagrodziło wynalazek złotym medalem, natomiast stowarzyszenie World Invention Intellectual Property Associations z Tajwanu (WIIPA) doceniło pracę naukowców, przyznając im nagrodę specjalną. Projekt, w ramach którego opracowano rozwiązanie, zrealizowany został we współpracy ze spółką celową Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US Sp. z o.o., której przedstawiciele reprezentowali naukowców na targach w Zagrzebiu.

Dziesięć osób stojących w rzędzie, przed nimi makieta z drzewami
Fot. materiały spółki SPIN-US Sp. z o.o.