Naukowcy z UŚ realizują europejski projekt MECOG-CE

19.06.2023 - 10:13 aktualizacja 23.06.2023 - 14:08
Redakcja: OO
Tagi: nauki społeczne

Naukowcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach realizują międzynarodowy projekt pn. „Strengthening metropolitan cooperation and governance in Central Europe” (MECOG-CE). W skład zespołu wchodzą: dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ; dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ; dr hab. Małgorzata Suchacka, prof. UŚ oraz dr Zuzanna Neuve-Église. Przedsięwzięcie finansowane jest z programu Interreg Europa Środkowa 2021–2027. W koordynację projektu zaangażowani są przedstawiciele miasta Brno (Czechy).

Celem inicjatywy jest wypracowanie narzędzi efektywnej współpracy i zarządzania w partnerskich obszarach metropolitalnych z uwzględnieniem specyfiki obszarów miejskich Europy Środkowej. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie zdolności obszarów metropolitalnych do sprostania globalnym wyzwaniom. Uniwersytet Śląski w Katowicach wspólnie z Uniwersytetem Karola w Pradze odpowiedzialny jest za przygotowanie analizy wymiaru metropolitalnego.

Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się 29–31 maja 2023 roku w Brnie. Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie: us.edu.pl/komunikaty/wzmacnianie-wspolpracy-i-metropolitalnego-wspolrzadzenia-w-europie-srodkowej.

Członkowie projektu MECOG-CE

Członkowie projektu MECOG-CE | fot. Zuzanna Neuve-Église