Naukowcy z UŚ w zespole doradczym ds. programów „Nauka dla Społeczeństwa” i „Nauka dla Społeczeństwa II”

19.09.2024 - 11:33 aktualizacja 20.09.2024 - 09:58
Redakcja: K.S

Dr hab. Rafał Glajcar, prof. UŚ oraz dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego weszli w skład zespołów doradczych programów „Nauka dla Społeczeństwa” i „Nauka dla Społeczeństwa II”.

Program obejmuje finansowanie projektów badawczych. Składa się z czterech obszarów:

• doskonałość naukowa,
  • nauka dla innowacyjności,
  • humanistyka – społeczeństwo – tożsamość,
  • kultura fizyczna dla aktywnego i zdrowego społeczeństwa (nowy obszar w komunikacie ustanawiającym program „Nauka dla Społeczeństwa II”).

Głównym celem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki m.in. w zakresie budowania współpracy z sektorem społeczno-gospodarczym, opracowywania i implementacji rozwiązań służących społecznościom lokalnym i regionalnym, a także tworzenia modeli teoretycznych obejmujących swoim obszarem zagadnienia społeczne.

Wyniki naboru konkursowego w 2023 roku świadczą o ogromnym zainteresowaniu programem. Złożono wówczas aż 589 wniosków, z czego 227 projektów otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę ponad 211 mln złotych.

Nowy nabór wniosków planowany jest w pierwszym kwartale 2025 roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

dwóch mężczyzn siedzi przy stole i wspólnie obraduje