Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English

NCBR przeznacza 200 mln zł na walkę z koronawirusem

07.04.2020 - 10:37 aktualizacja 07.04.2020 - 10:37
Redakcja: AJS
Tagi: konkurs, projekty, SARS-CoV-2

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”, w którym sięga po sprawdzoną z Funduszy Europejskich formułę finansowania innowacji. Wypracowane w ramach konkursu rozwiązania mają służyć nie tylko bieżącej pomocy, ale wpisywać się w szersze myślenie o bezpiecznej przyszłości.

O finansowanie mogą starać się przedsiębiorstwa, zarówno z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych. W konkursie przewidziało trzy podstawowe obszary tematyczne:

  • diagnostyka – urządzenia do szybkiego wykrywania obecności koronawirusa;
  • leczenie – badania nad wykorzystaniem istniejących lub nowych leków, a także prace nad szczepionką;
  • profilaktyka – działania prewencyjne ograniczające rozprzestrzenianie się pandemii (w tym koronawirusa SARS-CoV-2) oraz działania na rzecz tzw. polskiej tarczy antywirusowej, związane z poprawą bezpieczeństwa biologicznego, ochroną społeczeństwa oraz wsparciem jego funkcjonowania w stanach zagrożenia epidemiologicznego.

Warunkiem otrzymania grantu jest spełnienie wymogu innowacyjności proponowanego rozwiązania, przynajmniej na poziomie krajowym. Wymaganiem jest także konieczność wprowadzenia rozwiązania na rynek.

Nabór wniosków rozpocznie się 6 maja i trwać będzie do 31 grudnia 2020 roku. Konkurs podzielony został na trzy części:

  • pierwsza tura – od 6 maja do 5 czerwca,
  • druga tura – od 6 czerwca do 24 lipca,
  • trzecia tura – od 25 lipca do 31 grudnia.

Szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie: www.ncbr.gov.pl/szybka-sciezka-koronawirusy.

return to top