Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zmarł prof. Jerzy Stuhr

09.07.2024 - 12:54 aktualizacja 09.07.2024 - 15:16
Redakcja: K.S

9 lipca 2024 roku zmarł Jerzy Stuhr – polski aktor teatralny, dubbingowy i filmowy, reżyser, filolog i pisarz, profesor sztuk teatralnych, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz wykładowcy na Wydziale Radia i Telewizji UŚ (obecnie Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego).

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Podczas studiów udzielał się aktorsko w Kole Naukowym Studentów oraz pracował jako wodzirej w Estradzie Krakowskiej. W 1994 roku uzyskał tytuł profesora sztuk teatralnych. Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

W 2007 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach Jerzy Stuhr odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. „Ten dzień jest nobilitacją mojego środowiska – podkreślał po uroczystości, na spotkaniu z dziennikarzami wzruszony aktor – jest wielkim świętem teatru polskiego, wydarzeniem szczególnym przede wszystkim dla artystów mojego pokolenia, którzy ciągle jeszcze mają nadzieję, że ich bycie w sztuce wiąże się z pewną misją” – mówił prof. Jerzy Stuhr podczas ceremonii nadania tytułu doktor honoris causa.

zdjęcie Jerzego Stuhra podczas ceremonii nadania tytułu doctora honoris causa

return to top