Nowy sposób otrzymywania związków o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych

20.08.2020 - 14:51 aktualizacja 20.08.2020 - 14:56
Redakcja: MK
Tagi: patent

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach opracowali jednoetapową metodę syntezy związków z grupy izoksazolin, które, dzięki swoim chemicznym właściwościom, mogą być stosowane w  środkach o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Tak otrzymane 3,4,5-tripodstawione izoksazoliny posłużą również do otrzymywania nanomateriałów (na przykład polimerów przewodzących) wykorzystywanych: w elektronice organicznej (między innymi w technologii OLED) oraz do tworzenia plastycznych wyświetlaczy czy organicznych czujników.

Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Autorami wynalazku są naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim: prof. dr hab. inż. Stanisław Krompiec, mgr Beata Marcol-Szumilas, dr inż. Dawid Zych, mgr Joanna Malarz, a także dr inż. Katarzyna Leszczyńska-Sejda i dr inż. Grzegorz Benke z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Naczynia laboratoryjne