Order Palm Akademickich dla prof. Renaty Jankowskiej

26.09.2022 - 12:49 aktualizacja 27.09.2022 - 09:50
Redakcja: wc-a
Tagi: osiągnięcia

Dr Renata Jankowska, prof. UŚ z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego została uhonorowana Orderem Palm Akademickich.

Uroczystość przyznania insygniów odbyła się w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Warszawie w piątek 23 września 2022 roku. Wyróżnienie zostało wręczone przez ambasadora Francji w Polsce Frédéric Billet. W swoim przemówieniu dyplomata podkreślił zasługi prof. Renaty Jankowskiej w rozwój stosunków francusko-polskich na polu akademickim oraz zaangażowanie w działalność sieci Campus France.

Order Palm Akademickich (L’Ordre des Palmes Académiques) to obok Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi najwyższe odznaczenie francuskie. Zostało ustanowione przez cesarza Napoleona Bonaparte w 1808 roku, aby uhonorować wybitnych profesorów Uniwersytetu Paryskiego. Palmy Akademickie są przyznawane w stopniu Kawalera, Oficera lub Komandora za wkład w krzewienie języka i kultury francuskiej oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju francusko-polskiej współpracy uniwersyteckiej.

Prof. Renata Jankowska od 2012 roku jest zaangażowana w działalność sieci Campus France. Pełni funkcję koordynatorki Akademii Dyplomacji w Uniwersytecie Otwartym UŚ, jak również dyrektorki kierunków: międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji oraz doradztwo polityczne i publiczne na Wydziale Nauk Społecznych UŚ.

Kawalerem Orderu Palm Akademickich w 2020 roku został mianowany również prof. dr hab. Krzysztof Jarosz z Wydziału Humanistycznego UŚ. Uhonorowano go za wkład w rozwój współpracy francusko-polskiej w obszarze kształcenia akademickiego, w tym nauczania literatury francuskiej i frankońskiej.

Ambasador Republiki Francuskiej wręcza prof. Renacie Jankowskiej order

fot. Serwis prasowy Ambasady Francji w Polsce