Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Oświadczenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich w sprawie konfliktu Izraela i Palestyny

18.05.2024 - 12:12 aktualizacja 22.05.2024 - 10:16
Redakcja: JW

W imieniu społeczności akademickich Uniwersytetów apelujemy do władz i narodów krajów Izraela i Palestyny o zakończenie krwawego konfliktu, który obecnie przeradza się w rzeź cywilów dokonywaną zarówno w imieniu państwa Izrael, jak i terrorystów z Hamasu.

Żyjemy w świecie, w którym postępuje eskalacja zbrojnych konfliktów, gdzie broń, czołgi i rakiety zastępują dialog i współpracę. Jako ludzie, jako naukowcy, jako osoby odpowiadające przed młodymi ludźmi nie tylko za jakość nauczania, ale także za przekazywane im wartości, czujemy się zobowiązani do zareagowania na sytuację w Strefie Gazy. 

Szokiem dla wszystkich był atak na bezbronną ludność cywilną Izraela przeprowadzony przez terrorystów z Hamasu w październiku ubiegłego roku. Jednak nic nie usprawiedliwia kierunku, w jakim rozwijają się działania państwa Izrael dotykające cywilów w Strefie Gazy. Żaden odwet, który odbywa się kosztem ludności cywilnej, dzieci, kobiet, młodych ludzi, którzy powinni cieszyć się życiem, kształcić, bawić, podejmować pokojowy dialog ze swymi rówieśnikami innych narodowości i poglądów, nie doprowadzi do zakończenia konfliktu, a jedynie przynosi ból i rozpacz tysięcy ludzi po obu stronach, chęć rewanżu i eskalację agresji.

Obserwując wywołaną przez Rosję wojnę za naszą wschodnią granicą, przyjmując uchodźców z Ukrainy, rozmawiając na co dzień z kolegami z uczelni ukraińskich widzimy, jak strasznie destrukcyjne – nie tylko dla zaatakowanego narodu – są działania wojenne. Będąc pokoleniem powojennym, w kraju niezwykle dotkniętym koszmarem dwóch wielkich wojen XX wieku wiemy też, że potrzeba kilkudziesięciu lat, żeby te rany zaczęły się zabliźniać.

Jeszcze raz apelujemy do Państwa Izrael i Autonomii Palestyny o zakończenie konfliktu i zaprzestanie działań wojennych! 

Kartka papieru na której leży pióro

return to top