Patent dla związków, które znajdą zastosowanie w projektowaniu nowych leków

04.09.2020 - 14:22 aktualizacja 08.09.2020 - 08:33
Redakcja: MK, Sekcja Prasowa
Tagi: chemia, chemistry, leki, medicines, patent, triazole, triazoles

Naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach opracowali sposób otrzymywania związków z grupy triazoli, które wykazują szerokie spektrum aktywności biologicznej, dzięki czemu mogą zyskać szczególne znaczenie w projektowaniu nowych leków. Przykładem takich farmaceutyków jest tazobaktam, podawany wraz z wybranymi antybiotykami po to, aby chronić je przed działaniem bakteryjnych enzymów. Układy triazolowe mogą być również stosowane przy tworzeniu leków o działaniu przeciwgrzybicznym.

Chemicy zmodyfikowali metodę prowadzenia reakcji syntezy 1,2,3-Triazoli, czyniąc ją jeszcze bardziej wydajną i selektywną, a także zmniejszając koszty oczyszczania produktu, co ma szczególne znaczenie w przypadku związków znajdujących zastosowanie w branży farmaceutycznej. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Autorami wynalazku są naukowcy związani z Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ: dr inż. Jacek Mularski, dr inż. Mateusz Korzec, prof. dr hab. Robert Musioł, prof. dr hab. inż. Jarosław Polański, dr Wioleta Cieślik oraz mgr Roksana Rzycka-Korzec, dr Barbara Czaplińska i dr Jacek Bogocz.

Kapsułki rozrzucone na stole

return to top