Patent dla związku pozwalającego wykryć jony cynku w komórkach biologicznych

01.09.2020 - 14:39 aktualizacja 19.04.2022 - 10:08
Redakcja: MK
Tagi: nauki chemiczne

Do grupy związków chemicznych o szczególnie szerokim spektrum zastosowań należą pochodne chinoliny. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom mogą być wykorzystywane w lekach o działaniu przeciwmikrobiologicznym, stosowanych w terapii zakażeń bakteryjnych, pasożytniczych czy w leczeniu malarii. Wykazują również działanie przeciwnowotworowe. Co więcej, mając zdolność wychwytywania jonów metali, mogą służyć w technikach analitycznych przy oznaczaniu tychże jonów w różnych materiałach. Niektóre z nich, dzięki fluorescencyjnym własnościom, wspomagają diagnozowanie choroby Alzheimera. Z kolei w stomatologii pochodne chinoliny sprzyjają obrazowaniu zmian próchniczych dzięki ich wybarwianiu. Zaledwie kilka powyższych przykładów pokazuje, dlaczego związki te budzą tak duże zainteresowanie naukowców, także związanych z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Chemicy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych opracowali nową pochodną para-iminostyrylochinoliny, a także wskazali jej zastosowanie. Ten związek ma służyć przede wszystkim wykrywaniu jonów metali, w szczególności jonów cynku, w komórkach ludzkich lub zwierzęcych, co pozwoli szybciej diagnozować różne schorzenia związane z zaburzeniem komórkowego poziomu tego pierwiastka. Przykładem takich zastosowań mogą być: diagnostyka choroby Alzheimera czy zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego, a także badania związane ze wspomaganiem płodności. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.

Autorami wynalazku są: dr hab. Anna Mrozek-Wilczkiewicz, prof. UŚ, dr Katarzyna Malarz, prof. dr hab. Robert Musioł i dr Barbara Czaplińska.

Laborant pobierający odrobinę cieczy ze szklanego słoiczka