Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Patent | Kolejny wynalazek poprawiający trwałość elementów silnika samolotu

28.04.2023 - 09:32 aktualizacja 10.05.2023 - 10:09
Redakcja: MK
Zbliżenie na turbinę silnika samolotu

PATENT

KOLEJNY WYNALAZEK POPRAWIAJĄCY TRWAŁOŚĆ ELEMENTÓW SILNIKA SAMOLOTU


28.04.2023

tekst: dr Małgorzata Kłoskowicz
e-mail: malgorzata.kloskowicz@us.edu.pl

Patenty Uniwersytetu Śląskiego

Artykuł jest częścią cyklu prezentującego efekty badań naukowców związanych z naszą uczelnią, którzy są współtwórcami ponad 600 wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych oraz znaków towarowych.

Dr Jacek Krawczyk oraz dr hab. Włodzimierz Bogdanowicz, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach są autorami rozwiązania, dzięki któremu będzie można poprawić proces produkcji łopatek turbiny gazowej, stosowanej przede wszystkim w silnikach lotniczych i generatorach energetycznych. Taka łopatka wirująca w gorącej sekcji turbiny występuje najczęściej w postaci monokrystalicznej i jest wykonana z nadstopu na bazie niklu. Musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. W trakcie procesu produkcji, ze względu na jej skomplikowany kształt, mogą pojawić się tzw. granice niskokątowe. Są to defekty struktury piór, mające znaczenie dla trwałości elementów turbiny.

W związku z tym naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego przyjrzeli się poszczególnym etapom produkcji łopatek i opracowali kilka rozwiązań, z których część została już opatentowana.

Warto przeczytać:

Kolejnym ulepszeniem tego procesu ma być nowy sposób określania liczby granic niskokątowych w piórze łopatki z wykorzystaniem rentgenowskiej topografii dyfrakcyjnej. Metoda, dzięki swojej powtarzalności, może zostać zautomatyzowana. Zaletą wynalazku jest m.in. to, że liczbę granic określa się już podczas badania półwyrobów – bez ich niszczenia i konieczności wyłączania z procesu produkcyjnego.

Zbliżenie na turbinę silnika samolotu

return to top