Patent | Nowe dodatki do paliw

19.08.2021 - 11:08 aktualizacja 23.08.2021 - 08:58
Redakcja: MK
Tagi: patent

Chemicy związani z Wydziałem Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego opracowali sposób otrzymywania związków organicznych o strukturze acetali, które mogą być wykorzystywane jako dodatki do paliw.

Domieszkowanie benzyny czy oleju napędowego ma wiele zalet. Chroni elementy silnika pojazdów przed szybszym zużyciem, może się również przyczyniać do obniżenia poziomu hałasu podczas jego pracy. Zastosowanie różnego rodzaju mieszanek pozwala ponadto osiągnąć większą moc silnika i zredukować poziom spalania, co przekłada się na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń dostających się do atmosfery. Warto wspomnieć także o pozytywnym wpływie dodatków do paliw na ich długotrwałe magazynowanie.

Otrzymane według opatentowanej metody związki zastosowane w postaci dodatków do paliw ciekłych mają wszystkie z wymienionych wyżej zalet. Pozwalają bowiem regulować różne parametry fizykochemiczne paliw, takie jak liczbę oktanową i cetanową, gęstość czy lepkość kinematyczną.

Wynalazek opracowali: dr Maciej Kapkowski, mgr Weronika Ambrożkiewicz, mgr Judyta Popiel, prof. dr hab. inż. Jarosław Polański, prof. dr hab. Marzena Dzida, dr hab. Edward Zorębski, prof. UŚ, dr Małgorzata Musiał oraz dr Tomasz Siudyga.

kokpit samochodu