Patent | Nowe rozwiązanie dla elektroniki organicznej

03.08.2022 - 15:20 aktualizacja 08.08.2022 - 09:18
Redakcja: MK

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego są autorami dwóch nowych pochodnych koronenu oraz sposobu ich otrzymywania. Związki te mogą być wykorzystywane w elektronice organicznej jako materiał foto- i elektroaktywny. Dzięki takim właściwościom, jak stabilność termiczna i fotochemiczna, mogą znaleźć zastosowanie w budowie m.in. ogniw słonecznych czy nowoczesnych wyświetlaczy w urządzeniach mobilnych. Rozwiązania zostały objęte ochroną patentową.

Autorami 1,2-di(metoksykarbonylo)benzo[1,2-j]koronenu oraz sposobu jego otrzymywania są prof. dr hab. inż. Stanisław Krompiec, mgr Aneta Kurpanik-Wójcik. Z kolei 1,2-bis(N-2-etyloheksyloftaloimido-4-ylo)benzo[1,2-j]koronen oraz sposób jego otrzymywania to efekt badań: mgr Anety Kurpanik-Wójcik, dr inż. Grażyny Szafraniec-Gorol, prof. dr. hab. inż. Stanisława Krompca, dr. Marka Matusska, Bogumiły Gołek oraz Agaty Grabowskiej.

Smartfon trzymany w dłoni