20. edycja Kina na Granicy

23.04.2018 - 12:14 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

Od 27 kwietnia do 3 maja 2018 roku w Cieszynie już po raz 20. odbywać się będzie przegląd filmowy pn. „Kino na Granicy”, podczas którego zaplanowano m.in. projekcje polskich, czeskich i słowackich filmów, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy oraz wiele jubileuszowych miejskich inicjatyw towarzyszących wydarzeniu. Organizatorami przedsięwzięcia są stowarzyszenia: Kultura na Granicy – partner Uniwersytetu Śląskiego oraz EducationTalentCulture. Już po raz kolejny w organizację „Kina na Granicy” włączają się również studenci UŚ, którzy, pełniąc m.in. funkcję wolontariuszy i współpracowników, odbywają tym samym praktyki studenckie.

W programie przeglądu zaplanowano ponad 100 projekcji filmowych. Po kilku latach przerwy nad Olzę powrócą projekcje transgraniczne – przy Moście Przyjaźni uczestnicy będą mogli zobaczyć takie filmy, jak: „Samotni”, „Pod jednym dachem”, „Pali się, moja panno” czy „Hallo, Szpicbródka, czyli ostatni występ Króla Kasiarzy”. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in.: Danuta Stenka, Krzysztof Zanussi, Jan Hřebejk i Ivan Trojan, a także: Agnieszka Holland, Maja Komorowska, Jowita Budnik, Jacek Poniedziałek, Beata Kawka, Artur Żmijewski, Gabriela Muskała oraz Małgorzata Zajączkowska.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli ponadto w przerwach między projekcjami zobaczyć 40 obrazów namalowanych na potrzeby nominowanego do Oskara filmu „Twój Vincent”, który również zostanie pokazany podczas przeglądu. O roli kobiet reżyserek w filmie, fluktuacji pokoleniowej i przemianach mentalnych mówić będą bohaterki spotkania pt. „Reżyserzyce”. 28 kwietnia o godz. 12.00 w ramach „Kina na Granicy” przewidziano również odsłonięcie muralu – daru dla miasta z okazji jubileuszowej edycji przeglądu filmowego.

W Klubie Festiwalowym każdego wieczoru odbywać się będą koncerty, wystąpią m.in.: Tymon Tymański & MU, Pogodno, Noisy Pots, Skyline oraz Bad Karma Boy.

Szczegółowe informacje oraz program przeglądu dostępne są na stronie: www.kinonagranicy.pl.

Plakat 20. edycji przeglądu filmowego „Kino na Granicy”