Awans Uniwersytetu Śląskiego w rankingu Webometrics

22.07.2024 - 15:13 aktualizacja 24.07.2024 - 14:01
Redakcja: OO

W najnowszej edycji Ranking Web of Universities (Webometrics) zestawiono 32 tys. instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym z całego świata, w tym ponad 400 z Polski. Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 12. miejsce w skali kraju. To awans o 4 pozycje w stosunku do ostatniego zestawienia. W regionie uplasowaliśmy się na 2. miejscu.

Awansowaliśmy również na arenie międzynarodowej, zajmując 1110. miejsce na świecie – najwyższe od lipca 2022 roku. W porównaniu do ostatniej edycji rankingu (styczeń 2024 r.) to wzrost o 53 miejsca.

Szczególną poprawę zanotowaliśmy w obrębie wskaźnika Impact, który mierzy liczbę odnośników w sieci prowadzących do strony internetowej danej instytucji. Wyższy współczynnik wpływu świadczy o wyższej reputacji naszej witryny. W tej kategorii awansowaliśmy o 177 pozycji, zajmując 1215. miejsce.

W najnowszej edycji Transparent Ranking: Top Universities by Citations in Top Google Scholar profiles UŚ zajmuje wysoką, 6. pozycję w skali kraju.

Ranking Webometrics publikowany jest od 2004 roku dwa razy w roku przez Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC) – Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Jego głównym celem jest promowanie obecności instytucji akademickich i badawczych w internecie oraz wspieranie wszelkich przedsięwzięć typu open access.

Wyniki rankingu dostępne są na stronie: www.webometrics.info.

kartka z wykresami trzymana w dłoniach / piece of paper with graphs held in hands