Dostępność architektoniczna:
Sosnowiec, ul. Będzińska 39
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych – Instytut Informatyki
Dostępność wejścia do budynku i obszaru kontroli
Budynek Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych usytuowany jest po prawej stronie, jadąc ulicą Będzińską w kierunku Będzina lub Dąbrowy Górniczej i znajduje się mniej więcej na przeciwko Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Wejście główne znajduje się tuż za przystankiem autobusowym. Jest oznaczone dużym niebieskim pylonem z nazwą uczelni.
Dojście do głównego wejścia wymaga pokonania 6 schodów. Schody wyposażone są w wielopoziomowe poręcze zamontowane po obydwu stronach. Pierwszy i ostatni schodek są kontrastowo oznakowane żółto-czarną taśmą. Z lewej strony schody można ominąć podjazdem wyposażonym w barierki po obu stronach. Wejście na podjazd znajduje się od strony parkingu. Drzwi wejściowe otwierane są automatycznie. Nie mają progów. Drzwi są przeszkolone, transparentne, odbijające światło, ale na wysokości wzroku oznakowano je jaskrawą taśmą. Wejście do budynku jest monitorowane. Tuż za wejściem znajduje się pomieszczenie recepcji, w którym można uzyskać informację i pomoc.
Dostępność korytarzy, schodów i wind
Budynek jest sześciokondygnacyjny (piwnica, parter, 1., 2., 3., 4. piętro)
W obiekcie jest winda, którą można dostać się na każdą kondygnację.
Winda jest zlokalizowana w lewej klatce schodowej w odległości 6 metrów od wejścia głównego. Drzwi windy otwierają się automatycznie w prawą stronę. Szerokość drzwi 100 cm. Kabina jest wyposażona w lustra na trzech ścianach, poręcz na wysokości 85 cm przyciski z oznaczeniami pięter w alfabecie Braille’a oraz dzwonek alarmowy. Panel wewnętrzny umieszczony na wysokości ok. 100 cm od podłogi.
Winda ma wyświetlacz informujący o wysokości, na której znajduje się winda, ale nie ma komunikatów dźwiękowych.
Korytarze są szerokie, wyłożone antypoślizgowymi płytkami gresowymi, bez zmian poziomów i bez progów na całej długości. Na obu końcach korytarzy znajdują się drzwi przeszklone otwierane ręcznie odgradzające korytarze od klatek schodowych.
Klatka schodowa lewa znajduje się w odległości 4 metrów od wejścia głównego z lewej strony. Prawa klatka schodowa znajduje się na końcu korytarza po przebyciu 70 metrów od wejścia głównego w prawą stronę.
Schody wyposażone są w poręcze. Pierwszy i ostatni schodek w każdym ciągu jest wyróżniony kontrastowo.
Rodzaje dostosowań wewnątrz budynku
Dziekanat znajduje się 50 metrów od wejścia głównego – drugie drzwi po prawej stronie. Jest wyposażony w ladę dwudzielną o wysokości 90 cm oraz 130 cm. Drzwi są szerokie na 90 cm co zapewni swobodny dostęp osobie na wózku.
Toaleta z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze 68 metrów w prawą stronę od wejścia głównego, po prawej stronie przed szklanymi drzwiami od klatki schodowej.
Na 1., 2., 3., 4. piętrze toalety dla osób niepełnosprawnych są po prawej stronie korytarzy, wchodząc lewą klatką schodową trzecie drzwi. Na poziomie -1 nie ma toalety z udogodnieniami osób z niepełnosprawnościami.
Wszystkie toalety dla niepełnosprawnych mają wymiary 220 × 180 cm.
Poręcze przy misce ustępowej i umywalce są na wysokości 80 cm przytwierdzone do podłogi. Podajnik na papier na wysokości 100 cm od podłogi, a podajnik na ręczniki na wysokości 120 cm. Kosz na zużyte ręczniki znajduje się z lewej strony podajnika. Włącznik światła znajduje się na wysokości 150 cm od podłogi z prawej strony drzwi
Toalety dla osób z niepełnosprawnościami są wyposażone w system przywołujący. Jest to przycisk ze sznurkiem pozwalający przywołać pomoc w razie zasłabnięcia. Gdy osoba pociągnie za sznurek wzbudza się alarm, co sygnalizuje na zewnątrz korytarza dźwięk oraz sygnał świetlny nad drzwiami toalety.
Aula nr 5 wyposażona jest w pętlę indukcyjną ułatwiającą słyszenie w aparatach słuchowych.
W pokoju 224 znajduje się pokój wyciszenia, w którym można się odciąć od namiaru bodźców.
Miejsca parkingowe wyznaczone dla osób niepełnosprawnych i sposób korzystania z nich
Na miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych można dojechać, skręcając z ulicy Będzińskiej w ulicę Śnieżną i w prawo na parking znajdujący się przy lewym boku budynku Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.
Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej znajduje się z boku wejścia głównego tuż przed podjazdem. Z miejsca parkingowego może korzystać każda osoba do tego uprawniona za okazaniem karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Parkowanie jest bezpłatne.
Kontakt do osoby, która może udzielić więcej informacji o dostępności obiektu:
Administrator obiektu: Bogdan Gocyła, bogdan.gocyla@us.edu.pl, 502622847 lub portier dyżurujący dostępny całą dobę pod numerem telefonu 664015068.