Fryderyk 2021 dla zespołu „Camerata Silesia” pod dyrekcją prof. Anny Szostak-Myrczek

01.07.2021 - 14:40 aktualizacja 02.07.2021 - 16:57
Redakcja: OO
Tagi: muzyka

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz instrumentaliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją dr hab. Anny Szostak-Myrczek, prof. UŚ z Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego zostali nagrodzeni Fryderykiem 2021. Wyróżnienie przyznano w kategorii album roku – muzyka chóralna za płytę „Przez łzy” z utworami Romana Padlewskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej.

Nagranie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” jest czołową w Polsce kameralną grupą śpiewaczą, powstałą w 1990 roku, kierowaną przez dyrygentkę dr hab. Annę Szostak-Myrczek, prof. UŚ z Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Zespół ceniony jest szczególnie za wykonania muzyki współczesnej, a także interpretacje muzyki dawnej. Swoimi wykonaniami promuje Polskę, w tym Miasto Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji. W 2020 roku grupa śpiewaków otrzymała Fryderyka w kategorii album roku – muzyka chóralna za płytę „Camerata Silesia sings silesian composers vol. 1”. Zespół był także wówczas nominowany w kategorii najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Fryderyki to najważniejsze polskie nagrody muzyczne, przyznawane od 1995 roku przez polskie środowisko muzyczne za najważniejsze osiągnięcia na rynku fonograficznym w Polsce, obejmujące szerokie spektrum gatunków muzycznych, w tym muzykę poważną i jazz. Laureaci wybierani są przez ponad 1500 muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej, zrzeszonych w Akademii Fonograficznej. Nagrody przyznawane są w ramach trzech sekcji: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej, na które składają się różne kategorie.

Lista laureatów Fryderyków 2021 w kategoriach muzyki poważnej dostępna jest na stronie: fryderyki.pl.

statuetka Fryderyka oraz napis informujący o przyznaniu nagrody