Infrastruktura UŚ ze wsparciem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

03.09.2024 - 09:48 aktualizacja 03.09.2024 - 15:50
Redakcja: OO

Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab uzyskało z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego środki finansowe na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej w latach 2024–2026 w wysokości prawie 1,3 mln zł. Dotacja zostanie przeznaczona na utrzymanie infrastruktury w gotowości do realizacji zaplanowanych zadań badawczych i rozwój działalności naukowej.

Wśród najważniejszych obszarów badawczych CMBM SPIN-Lab warto wymienić nowoczesne rozwiązania materiałowe dla ochrony zdrowia, ochrony przyrody i bioróżnorodności, czystej i efektywnej energetyki oraz efektywnej gospodarki zasobami i surowcami. Zasoby CMBM SPIN-Lab umożliwiają tworzenie naukowej i utylitarnej wartości dodanej dzięki korelowaniu właściwości materii z jej strukturą na poziomie molekularnym. Wśród dyscyplin korzystających z potencjału SPIN-Lab znajdują się: nauki biologiczne, nauki chemiczne, nauki fizyczne, biotechnologia, nanotechnologia, inżynieria materiałowa, nauki medyczne i farmaceutyczne oraz ochrona środowiska.

prezentacja aparatury w laboratorium

Aparatura w Centrum Mikroskopowym Badania Materii SPIN-Lab | fot. Matylda Klos