Tydzień Gór w Mieście Nauki organizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach od 5 do 11 lutego 2024 r. był pełen aktywności, wiedzy i inspirujących doświadczeń dla wszystkich miłośników górskich wyzwań. Kuratorem tego tygodnia był prof. dr hab. Zbigniew Waśkiewicz.
W ciągu siedmiu dni można było uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach, prelekcjach i konferencjach naukowych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów, trenerów, naukowców oraz zaproszonych gości specjalnych. Program obejmował zarówno praktyczne zajęcia, m.in. wspinaczkę, trekking czy skituring, a także spotkania dotyczące bezpieczeństwa w górach, planowania wypraw, technik wspinaczkowych czy kwestii zdrowotnych związanych z aktywnością wysokogórską.
Tydzień Gór zainaugurowaliśmy spotkaniem w Kinoteatrze Rialto. Po projekcji filmu „Z Hałdy w Himalaje” odbyła się refleksyjna i wzruszająca rozmowa z uczestnikami wyprawy sprzed 13 lat. W 2011 roku dziewięcioro nastolatków ze śląskich hałd, podopiecznych Fundacji ULICA i wyłonionych przez instruktorów AWF KATOWICE po siedmiu miesiącach intensywnych treningów, ruszyło na trzytygodniową wyprawę w Himalaje. Goście opowiadali o zmianach w ich życiu, jakie zapoczątkował wyjazd.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od prelekcji „Bezpieczeństwo w górach” w Kato Science Corner x Metrolab GZM, podczas której uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej m.in. o zagrożeniu lawinowym. Z kolei spotkanie „Przygotowanie do wyprawy w góry” było poświęcone etapom planowania wyprawy górskiej w zależności od pory roku, jej celu i charakteru. Osoby uczestniczące w wydarzeniu mogły również zaznajomić się z profesjonalnym sprzętem górskim.
Następnie dr Wojciech Kukuczka z Uniwersytetu Śląskiego i Wojciech Lemański z Fundacji Wielki Człowiek opowiedzieli o pracy nad archiwum Jerzego Kukuczki. Podczas wykładu przedstawiono autentyczne pamiątki z czasów Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego i dotąd niepublikowane materiały archiwalne.
Trzeciego dnia Tygodnia Gór spotkaliśmy się na warsztatach wspinaczkowych w Limbo Bouldering, które poprowadził doświadczony praktyk i naukowiec AWF Katowice dr hab. Krzysztof Sas-Nowosielski, prof. AWF. Tego dnia odbyła się również konferencja naukowa online „Zdrowie w górach”. Uczestnicy opowiedzieli o prozdrowotnych korzyściach pobytu w górach, dużych wysokościach i niedotlenieniach w kontekście zdrowia psychicznego. Tematem rozmów był również techniczny aspekt górskich wypraw. Poruszono też kwestię hipoksji i jej wpływu na trening i wyniki sportowców. Wieczorem w RawaInk odbyła się prelekcja Wojciecha Kłapci, który opowiedział o przygotowaniach do pokonania szlaków długodystansowych: – Małym Szlaku Beskidzkim, Głównym Szlaku Sudeckim i Głównym Szlaku Beskidzkim.
W czwartek odbyła się prelekcja dr. Jakuba Kamińskiego o medycznych zagadnieniach związanych z rekreacją i sportem w górach, sposobach na regenerację w warunkach ograniczonych zasobów, a także przygotowaniu układu ruchu do aktywności górskiej. Z kolei po południu w auli AWF Katowice można było wziąć udział w spotkaniu z Krzysztofem Wielickim – jednym z najsłynniejszych polskich himalaistów, zdobywcą 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi, Aleksandrą Dzik – alpinistką i międzynarodową przewodniczką górską oraz dr. hab. Rafałem Śpiewakiem, prof. UE z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Rozmowę poprowadziła Beata Tomanek z Radia Katowice. Goście rozmawiali o mistycyzmie gór, swoich górskich doświadczeniach i przemyśleniach. Spotkanie zgromadziło około 300 uczestników!
Piaty dzień Tygodnia Gór upłynął pod znakiem aktywności fizycznych: odbyły się zaplanowana wędrówka po Beskidzie Małym oraz skituring z rektorem AWF Katowice.
W weekend zostały zorganizowane warsztaty wspinaczkowe w Sosnowcu, gdzie dzieci trenowały pod okiem doświadczonych instruktorów. W tym czasie opiekunowie mogli obejrzeć filmy: „Droga na Everest” oraz „Z Hałdy w Himalaje”.
W Dolinie Trzech Stawów w Katowicach-Muchowcu można było odwiedzić prawdziwy himalajski Base Camp z zabytkowym widowiskowym Jelczem, skosztować tybetańskiej herbaty, posłuchać prelekcji dr Katarzyny Jakubik., a także zobaczyć pokazy pierwszej pomocy w warunkach górskich.
Od 7 do 11 lutego 2024 r. w centrum Katowic dostępna była także wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” zorganizowana we współpracy z Fundacją Wielki Człowiek.
Powiązane treści
- Strona Tygodnia Gór w Mieście Nauki
- „Badania wpływu treningu wysokogórskiego na wyniki sportowców” – artykuł o badaniach śląskich naukowców
- Relacja z tygodnia na stronie Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
- Podcast z organizatorami Tygodnia Gór (Spotify)
- Film podsumowujący wydarzenie (YouTube)